Ułatwiają życie. Pozwalają nie nosić przy sobie gotówki a w razie potrzeby zaciągnąć kredyt. Ale jak we wszystkim tak i w posługiwaniu się kartą trzeba znać umiar. Inaczej może nas to sporo kosztować.

Data dodania: 2010-11-18

Wyświetleń: 1533

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

-Jakie są rodzaje kart:
Kredytowe- pozwalają nam zaciągnąć kredyt na określony czas. W dniu rozliczenia, po zamknieciu cyklu rozliczeniowego i następującym po nim zakończeniu okresu bezodsetkowego, należy spłacić należność. Możesz oczywiście pozbyć się długu w całości (wtedy nie zapłacisz odsetek) albo tylko częściowo (co najmniej 5 proc.). Wtedy zapłacisz odsetki ale jedynie od pozostałej kwoty. Karta kredytowa jest bardzo przydatna ale przy transakcjach bezgotówkowych. Wtedy są one bezpłatne. Natomiast za każdym razem gdy wypłacamy pieniądze bank nalicza nam prowizję.
Debetowe- służą do wypłaty pieniędzy z bankomatu i dokonywania transakcji bezgotówkowych np. w sklepie. Nie mają jednak opcji kredytowania. Są ściśle związana z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, płatność taką kartą nie może przekroczyć wartości posiadanych na koncie środków.
Obciążeniowe (charge)- jest to połączenie karty kredytowej i debetowej. Umożliwia zaciągnięcie kredytu, który należy spłacić (w całości) w określonym czasie (zwykle miesiąc). Za transakcje gotówkowe i bezgotówkowe bank pobiera prowizję.
Przedpłacone (pre-paid)- umożliwiają dokonania transakcji do wysokości kwoty, którą karta wcześniej została zasilona. Mogą być wydane na okaziciela. Takie karty bardzo często wykorzystywane są jako prezenty lub tez karty lojalnościowe w sklepach.
Wirtualne- przeznaczone są do płatności wyłącznie przez Internet. Nie można się więc nimi posługiwać fizycznie. Chociaż posiadacz może otzrymać kartonik, to wykorzytuje jedynie numer umieszczony na nim.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena