Artykuł przedstawia jedną z najłatwiejszych, a zarazem najbardziej skutecznych technik pamięciowych, których stosowanie wydatnie wspomaga oraz zwiększa skuteczność zapamiętywania dowolnych informacji.

Data dodania: 2006-12-27

Wyświetleń: 9651

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Metoda Łańcuchowa jest to najprostsza, ale jednocześnie szalenie skuteczna mnemotechnika z prawdziwego zdarzenia. Służy ona głównie do zapamiętywania różnych informacji umieszczonych w postaci szeregu łańcuchu - przy czym zupełnie obojętne jest czy każda z tych informacji będzie w jakiś logiczny sposób powiązana z poprzednią, czy też nie. Poszczególne elementy do zapamiętania należy za pomocą skojarzeń połączyć w określoną całość kojarząc każdy element danego szeregu z następnym, czyli barwną historyjkę, na którą składają się wszystkie poszczególne skojarzenia.

Dla zobrazowania tej techniki załóżmy, że wybierasz się na zakupy. Masz przygotowaną listę rzeczy do kupienia i chcesz wszystkie jej elementy zapamiętać. Do tego celu najlepiej nadaje się metoda łańcuchowa, gdyż wszystkie pozycje listy zakupów połączone razem ze sobą tworzą coś na kształt łańcucha.

Lista zakupów do zapamiętania wygląda następująco:

mleko
makaron
monitor
kufel do piwa
czapeczka
grill


Poniżej znajdziesz opis obrazujący sposób zapamiętania powyższej listy zakupów. Przeczytaj z uwagą cały opis jednocześnie wyobrażając sobie opisaną w nim historię.

Dużym problemem może być przypomnienie sobie pierwszego elementu szeregu informacji, który zapamiętujesz, jako, że to od niego powstają wszystkie skojarzenia. Aby ten problem wyeliminować wystarczy powiązać go jakoś z samym sobą.

Zobacz siebie obładowanego pustymi torbami na zakupy, jak wychodzisz z domu i udajesz się prosto na wieś do gospodarza, którym jest zwykła krowa. Płacisz jej za mleko i przechodzisz do mleczarni, gdzie zamiast krów znajdują się zwykli ludzie. Doisz jednego z nich i ze swoim mlekiem odchodzisz z stamtąd po angielsku.

W drodze do domu mija Cię jadący makaron, który rozrzuca wszędzie wokół ciężarówki. Uchylasz się przed jedną lecącą prosto na Ciebie i jednocześnie polewasz pędzący makaron odrobiną mleka. To sprawia, że ten makaron nieruchomieje, a Ty spokojnie ładujesz go do swojej torby.

Zadowolony przechodzisz obok sklepu komputerowego, gdzie banda dzieciaków rozbija nowiuśkie monitory o głowy przechodniów. Łup – dostajesz jednym z nich w głowę, która na szczęście, jest bardzo mocna, więc monitor się nie rozbija. Nie namyślając się długo pakujesz go do plecaka, ale spostrzegasz, że w międzyczasie monitor się włączył i z jego ekranu lecą na ulicę kufle do piwa, które roztrzaskują się o bruk. Aby ratować sytuacje zdzierasz z głowy jednego z dzieciaków jego czapkę, którą zakrywasz monitor i wszystko razem pakujesz do plecaka.

Uff – nagle zrobiło Ci się szalenie gorąco. Patrzysz do góry i spostrzegasz, że przypadkowo znalazłeś się na ogromnym grillu olbrzymów. Jeden z nich wziął Cię za smakowity kąsek i nałożył sobie na talerz. Nic nie pomagają twoje krzyki. Olbrzym ze smakiem zjada Cię razem ze wszystkimi sprawunkami.

Skoro przeczytałeś już całą historyjkę, to zamknij oczy i odtwórz ją sobie w wyobraźni jednocześnie wypisując poszczególne pozycje listy zakupów, którą miałeś zapamiętać za jej pomocą.

Jaki rezultat? Czy zapamiętałeś wszystkie elementy w odpowiedniej kolejności? Jeśli tak, to możesz być z siebie zadowolony. Jeśli nie, to cofnij się do odpowiedniego fragmentu historyjki, w którym mowa była o tym elemencie, z którym masz problem i wzmocnij zaprezentowane tam skojarzenie poprzez zastosowanie odpowiednich praw pamięci: w skrócie to chodzi oto, abyś wzbogacił akcję danego fragmentu historyjki, poprzez dodanie większej ilości szczegółów, a nade wszystko wyraźnie wyobraził sobie obraz danego skojarzenia. Po zrobieniu tego, powtórz całą historyjkę jeszcze raz i wypisz listę zakupów. Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze a nie wierzę, żeby mogło by być inaczej, to w idealnym porządku i kolejności zapiszesz pełną listę swoich zakupów.

Jako ciekawostka dodam jeszcze, że równie dobrze możesz wymienić całą listę zakupów od tyłu do przodu. Wystarczy, że przypomnisz sobie zakończenie całej historyjki i będziesz przesuwał się po jej kolejnych obrazach do jej początku.

Mówiąc szczerze, to z pewnością ta cała przedstawiona powyżej historia wydaje Ci się głupia – to raz, ale także trudna do wyobrażenia – zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu wyobrażeniami. Pamiętaj tylko, że to są moje skojarzenia, które należy traktować, jako swoisty drogowskaz na drodze do tworzenia własnych. Właśnie w tym momencie powinieneś wzorując się na powyższej historyjce, stworzyć jej własną wersje – przy czym weź pod uwagę poniższe uwagi:

akcja – im więcej się dzieje, tym lepiej. Jeśli doisz krowę – człowieka, to może on lub ono:) gryźć, kopać, smagać swoim ogonem itp. Byle co, byle się tylko coś działo.

ilość – w mleczarni nie ma dwóch, czy trzydziestu krów, ale trzysta miliardów.

wielkość – kufel do piwa nie był standardowej wielkości, ale tak wielki, że zakrywał całe miasto.

zmieniaj - wyobraź sobie coś zamiast czegoś, albo w miejsce tego czegoś. Zamiast gospodarza jest krowa, zamiast krowy, jest człowiek.

synestezja – skojarzenie powinno odwoływać się do jak największej ilości zmysłów. Krowa człowiek nie tylko Cię gryzie dotyk, ale także wydala obrzydliwy zapach węch, przeklina słuch i wygląda jakby była w stanie postępującego rozkładu wzrok.

Tworząc swoje skojarzenia korzystaj z praw pamięci i z powyższych sugestii wszystkich na raz, lub tylko niektórych, a po krótkim treningu nie będziesz miał trudności z tworzeniem własnych skutecznych skojarzeń.

==============



Zaprezentowana powyżej mnemotechnika zwana metodą łańcuchową swoją nazwę zawdzięcza temu, że poprzez tworzenie skojarzeń między poszczególnymi zapamiętywanymi elementami tworzy się właśnie taki łańcuch skojarzeń, które razem tworzą jedną barwną historyjkę. Nie jest to jednak jedyny sposób wykorzystania tej techniki. Drugi polega na tym, aby tworzyć osobne skojarzenia dla każdej pary elementów do zapamiętania i już nie łączyć ich w jedną dużą historyjkę. Jak wygląda to w praktyce?

W naszej liście zakupów pierwsze dwa elementy do zapamiętania, to mleko oraz makaron. Na początek zobacz w wyobraźni obraz mleka. Wszystko jedno, czy to będzie mleko z kartonu, z worka, czy prosto od krowy. Wytwórz konkretny obraz mleka. Teraz stwórz skojarzenie między mlekiem, a makaronem. Możesz wyobrazić sobie, że mleko zamienia się w stosy makaronu, albo torba makaronu wypija twoje mleko. Wszystko jedno, byle było to twoje własne, głupie, absurdalne, intensywne i niecodzienne skojarzenie.

Następnym elementem na naszej liście zakupów, jest monitor. Musisz teraz skojarzyć makaron z monitorem, a później skojarzyć monitor z kolejnym elementem listy i tak, aż do samego końca.

Pamiętaj, aby pierwszy element listy zakupów powiązać jakoś z samym sobą, co pozwoli Ci uniknąć trudności z przypomnieniem sobie pierwszego elementu szeregu.

==============



Ta mnemotechnika – daje Ci nieograniczone możliwości zapamiętania dowolnego szeregu elementów na tak długo, jak chcesz. Skoro właśnie zapamiętałeś listę 6 przedmiotów, to równie dobrze możesz zapamiętać ich 20, czy 50. Oczywiście będzie to wymagać większego nakładu pracy na wymyślenie wszystkich potrzebnych skojarzeń, ale nie jest to nie możliwe. Co się zaś tyczy faktu, że metoda łańcuchowa umożliwia Ci zapamiętanie dowolnego szeregu elementów tak długo, jak zechcesz, to zauważ, że samo wymyślenie skojarzeń to kwestia kilkudziesięciu sekund, a za każdym razem, kiedy przypominasz sobie dany element, przypominasz sobie całe skojarzenie, a tym samym utrwalasz wszystkie te elementy. Ponadto w miarę upływu czasu wszystkie skojarzenia okażą się zupełnie niepotrzebne, a zapamiętany szereg elementów stanie się cząstką twojej wiedzy do której masz nieograniczony dostęp kiedy tylko potrzebujesz.

Dlaczego tak się dzieje? Oprócz samej natury mnemotechniki, metoda łańcuchowa wymaga dużego skupienia uwagi na każdym elemencie, a więc skoncentrowania się na nim. Jak już wiesz, jest to jeden z bardzo ważnych czynników determinujących skuteczne zapamiętywanie. Można powiedzieć, że przez to wręcz zmuszasz swój umysł do zapamiętania danej informacji.

Jak każde doskonałe narzędzie, tak i metoda łańcuchowa ma swoje ograniczenia. Pamiętaj, że za jej pomocą zapamiętasz jedynie łańcuch określonych informacji. Bardzo dużo informacji szczególnie różnego typu wyliczanki w stylu: „X składa się z ...” itd., jest formułowanych w ten sposób, więc prędko docenisz praktyczny wymiar tejże techniki. Ponadto, aby naprawdę wykorzystać wszelkie możliwości kryjące się za stosowaniem tej techniki, musisz nabrać wprawy w jej stosowaniu, a inaczej tego nie zrobisz, jak poprzez praktykę. A więc korzystaj z każdej okazji, aby stosować tą technikę.

--
Zobacz na czym polega naprawdę szybka nauka

Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów

Licencja: Creative Commons
0 Ocena