Grillowanie ma swoją bardzo bogatą historię, bo już nasi praprzodkowie przyrządzali potrawy układając mięso na rozgrzanych kamieniach czy też opiekając je w ognisku.

Data dodania: 2010-11-15

Wyświetleń: 2186

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak sztukę grillowania udoskonalili Indianie. To właśnie z ich języka wywodzi się popularne słowo barbecue, które tak jak francuskie i angielskie grille oznacza kratę.

Dziś tego słowa używamy zarówno w odniesieniu do samego węglowego albo elektrycznego rusztu, ale i w odniesieniu do samego przyjęcia, w czasie którego podaje się przyrządzane na nim potrawy. W Europie moda na grillowanie pojawiła się w XX w., kiedy to przywędrowała do nas z USA. Grill bowiem, skonstruowany jako metalowy ruszt na okrągłej podstawie stworzył w latach 60-tych Amerykanin George Stephen.

Z kolei wykorzystanie niewielkich kawałków węgla drzewnego było pomysłem jednego ze współpracowników Henry'ego Forda. W ten właśnie sposób wykorzystywano odpady produkcji słynnego modelu "T". W Polsce grill na stałe zagościł na przełomie lat 80-tych i 90-tych wypierając prawie całkiem królujące do tej pory ogniska.

Dziś grillowanie  jest w sezonie wiosenno-letnim nieodłącznym elementem naszego życia towarzyskiego i rodzinnego. Grill tak bardzo zadomowił się w naszej kulturze, że w 2006 r. polska drużyna Polish Barbecue Team zajęła nawet 1. miejsce w XIII Mistrzostwach Świata w Grillowaniu.

Choć rynek obfituje w różnorodne typy grillów, od tych najprostszych i najbardziej przystępnych cenowo do tych rozbudowanych i drogich, to jednak za najlepsze uchodzą grille żeliwne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że doskonale się rozgrzewają, równomiernie i długo oddają ciepło, zaś ich ciężar zapewnia właściwą stabilność.

Dobrej jakości opał oraz podpałka zagwarantują odpowiedni smak i aromat potraw przyrządzanych na grillu. I choć najtańszym opałem jest brykiet to jednak bardziej szlachetny jest węgiel. Nie stosuje się do rozpalania grilla drewna z drzew liściastych, gdyż podczas spalania mogą one uwalniać szkodliwe substancje. Podpałka powinna być bezwonna, najlepsza jest ta wyprodukowana z płyty pilśniowej. Należy ją stosować tylko na początku rozpalania. Nigdy wtedy, gdy na ruszcie znajduje się już żywność.

Aby rozpalić grilla należy położyć cienką warstwę węgla układając go w mały kopczyk, a następnie włożyć podpałkę i zapalić. W momencie, gdy pojawi się płomień, a wszystkie węgle zajmą się ogniem, rozkładamy je na płaską warstwę. Węgle powinny się zacząć odpowiednio żarzyć po upływie ok. 30 min. Grillowanie możemy zacząć, gdy węgle pokryją się szarym popiołem. I to jest najbardziej odpowiedni moment na to, aby ułożyć na nich np. drewno owocowe, zioła, czy gałęzie drzew.

Temperaturę możemy ocenić po stopniu rozżarzenia węgla. Najwyższa jest wtedy, gdy węgiel jest rozżarzony na czerwono. Jeśli przyrządzamy potrawy, które powinno się piec krótko węgiel powinna przykrywać cienka warstwa popiołu. Jeśli popiół przykrywa rozżarzone węgle to znak, że temperatura jest wysoka i można przyrządzać żeberka albo dzwonki łososia. Jeśli węgiel jest już wypalony, ale palenisko jeszcze gorące to temperatura jest średnia. Można wtedy opiekać warzywa na ruszcie. W popiele, który pozostał z wypalenia węgla można opiec ziemniaki.

Powinny one być nim otulone ze wszystkich stron. Będą gotowe w ciągu 2-3 godz. Jeśli grill za bardzo się rozgrzeje należy rozsunąć węgle pozostawiając ich cienką warstwę po środku i tam właśnie przesunąć grillowane potrawy. Węgiel można wtedy dodatkowo zrosić wodą.

Do grillowania niezbędne są jednak określone akcesoria, z których najważniejsze są szczypce. Dzięki nim można umieszczać potrawy na grillu, obracać nimi oraz ściągać je z rusztu. Częste przewracanie zapewni potrawom soczystość oraz ustrzeże je od niedopieczenia w środku. W sklepach dostępne są również rozmaite szpikulce oraz widelce.

Na grillu można przyrządzić dziś prawie wszystko: od mięsa wieprzowego i wołowego, drobiu poprzez ryby, krewetki aż do owoców i warzyw. Grill jest znacznie korzystniejszy od patelni ponieważ podczas grillowania wytapia się nawet do 20% tłuszczu, co czyni potrawy znacznie mniej kalorycznymi. Unikać się powinno produktów peklowanych i wędzonych, ponieważ mogą się wydzielać podczas ich obróbki termicznej szkodliwe substancje. Nie powinno się również grillować żywności zamrożonej albo częściowo rozmrożonej.

Kiełbasę można wcześniej ponacinać, a miejsce nacięć posmarować przyprawami. Popularną potrawą jest grillowana kiełbasa podlana piwem. Mięso, najczęściej karczek, polędwicę albo żeberka, kilka godzin wcześniej marynuje się. Doskonale smakuje mięso drobiowe - udka i skrzydełka - przyrządzane na grillu.

Mięsa nie należy kłaść bezpośrednio na ruszcie, gdyż wytapiający się tłuszcz może wydzielać szkodliwe substancje. Potrawy, które wymagają nieco dłuższego pieczenia należy umieszczać na aluminiowych tackach.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena