Postanowiłeś zacząć inwestować w monety? Bardzo dobrze. Ale czy wiesz, jak zdobyć numizmaty i czym kierować się przy ich zakupie, by nie przepłacić i nie kupić małowartościowego krążka?

Data dodania: 2010-11-08

Wyświetleń: 1759

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

INTERNET

Cały czas słyszymy, że zainteresowanie internetowymi sklepami, czy ilość osób robiących zakupy w sieci, rośnie w oszałamiającym tempie. Nie da się więc ukryć, że  bardzo popularnym i ogólnodostępnym miejscem handlu monetami są serwisy aukcyjne. To właśnie tam możemy znaleźć tysiące różnych monet i bez większego problemu zakupimy interesujące nas numizmaty.

Warto także dodać, że wiele sklepów numizmatycznych prowadzi swoją działalność w Internecie poprzez sklepy internetowe i sprzedaż na aukcjach. Dlatego kupując w Internecie mamy wiele możliwości wyboru interesującej nas monety oraz możemy na bieżąco śledzić kwoty, jakie są w stanie zapłacić inwestorzy i kolekcjonerzy za dany okaz! Tym samym ryzyko, że przepłacimy jest znikome.

 

Środki ostrożności przy zakupie w Internecie

Kupując monety na aukcjach internetowych, powinniśmy dokładnie sprawdzić profil sprzedającego. Większe zaufanie wzbudza osoba, która w danym serwisie jest zarejestrowana od dłuższego czasu i ma już pewną ilość pozytywnych komentarzy, niż użytkownik zarejestrowany dzień wcześniej, bez żadnego jeszcze komentarza.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na ilość sprzedawanych monet i ich ceny. Jeżeli użytkownik serwisu sprzedaje bardzo dużą ilość monet, po bardzo atrakcyjnej cenie, powinniśmy zachować rozsądek, by nie okazało się, że wpłacone przez nas pieniądze, na konto sprzedającego, zaginęły z nim samym. W przypadku zakupu większej ilości monet lub bardzo cennego numizmatu wskazany jest także kontakt ze sprzedającym np. telefoniczny – tym samym sprawdzimy, czy podał prawdziwe dane.

Należy przyjrzeć się także zdjęciu danej monety, bardzo często zamiast rzeczywistej fotki, sprzedający kopiują wizerunek monety ze strony NBP lub wstawiają ładniejsze zdjęcie z wyszukiwarek, na którym moneta lśni nowością a w rzeczywistości pokryta jest osadem.

Jeżeli zdjęcie jest „real” (jak zwykli to określać użytkownicy serwisów aukcyjnych) możemy wtedy zobaczyć jak dana moneta wygląda (czy nie posiada zabrudzeń, rys, ubytków itp.). Należy także spostrzec, czy autor zdjęcia nie wykorzystał pewnych trików jak np. mocne naświetlenie dla nadania efektu lepszego połysku monety. 

Co zrobić, gdy zakupiona przez nas moneta, która miała być w idealnym stanie okaże się być bardzo oszpeconym numizmatem? W takiej sytuacji powinniśmy skontaktować się ze sprzedającym i przedstawić mu swoją propozycję rozwiązania sprawy. Może to być np. zwrot części ceny monety, zwrot pieniędzy za odesłanie monety czy propozycja, by w ramach rekompensaty udzielił rabatu na inną monetę.

Jeżeli sprzedający nie wykazuje cech, które nadawałyby mu wartość jako osobie i nie przyznaje się do winy oraz nie chce słyszeć o żadnym „dogadaniu się”, naszym obowiązkiem jest wystawić mu negatywny komentarz! Możemy również zgłosić taką sprawę obsłudze allegro a w wypadku droższych monet powinniśmy udać się na policję!

 

BAZARY, JARMARKI

W dużych miastach istnieją bazary, na których codziennie możemy zakupić jakieś starocie i to co nas najbardziej interesuje – monety.Będą po raz pierwszy na takim targu, powinniśmy nie wpadać w zachwyt i nie kupować pierwszej lepszej monety, gdyż wydaje nam się, że sprzedający nie zna się na numizmatyce i za pół darmo sprzedaje duuużooo wartą monetę. Tak nie jest! Gdyby tak było monetę odkupiłby już ktoś inny dawno temu – a ona ciągle tam jest. Należy pamiętać, że nie każda moneta z roku tysiąc osiemset  któregoś jest warta majątek!

Mimo to, często zdarza się, że początkujący numizmatycy widząc dwustuletnią monetę za pięćdziesiąt złotych, która jest w całkiem niezłym stanie kupują ją od razu. Zdarza się, że przepłacają nawet do 80%! Robiąc takie interesy trudno jest zdobyć pierwszy milion...

 Także kupując monety współczesne powinniśmy uważać - sprzedający wysoką cenę argumentują katalogiem, więc laik bezmyślnie kupuje (zazwyczaj przepłaca). Wystarczyłaby 1zł wrzucona do automatu, dzięki któremu możemy się połączyć z internetem i sprawdzić rynkową cenę danej monety na aukcjach! Mogłoby się okazać, że cena, za którą chcieliśmy kupić monetę jest w niektórych wypadkach zbyt wysoka!

 

SKLEPY NUMIZMATYCZNE

Kupując w sklepie numizmatycznym nie powinniśmy się bać o autentyczność monety. Również widzimy jej stan zachowania. Nie da się ukryć, że ceny w owych sklepach są lekko zawyżone, jednak mamy możliwość dokładnego obejrzenia monety i nie płacimy za koszty wysyłki. Inaczej sprawa ma się przy odsprzedaży monet. Sprzedając swoje monety w sklepie numizmatycznym po zapytaniu o cenę, za którą właściciel mógłby od nas odkupić monety możemy usłyszeć bardzo niską wręcz śmieszną cenę.

 Doskonale pamiętam jak pół roku temu poszedłem do jednego z poznańskich sklepów numizmatycznych i zapytałem się, ile mógłbym dostać pieniędzy za pewną monetę. Sprzedawca obejrzał ją dokładnie, poszperał w komputerze (przypuszczam, że sprawdzał jej cenę na aukcjach internetowych) po czym swoją propozycją cenową, sprawił, że otrzymałem „darmową terapię śmiechem”. Monetę sprzedałem kilka dni później  na aukcji 130% drożej!!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena