Nie ma tez znaczenia to, czy są to studia stacjonarne, czy wieczorowe. Po otrzymaniu kredytu, bank będzie wypłacał studentowi co miesiąc 600 zł (oprócz miesięcy wakacyjnych).
Warunki przyznania kredytu studenckiego
O kredyt studencki może starać się student, który rozpoczął studia przed ukończeniem 25 roku życia. Najważniejszym kryterium na który zwraca się uwagę jest dochód w rodzinie.
Student zainteresowany kredytem, powinien złożyć wniosek do 15 listopada w jednym z banków, który udziela preferencyjnych kredytów studenckich.
W grudniu, minister edukacji ogłosi wysokość maksymalnego dochodu na osobę w rodzinie, by student mógł skorzystać z kredytu studenckiego ( w ubiegłym roku było to 2500 zł na osobę w rodzinie).
Kredyt studencki jest najkorzystniej oprocentowanym kredytem na rynku. Wypłaca się go maksymalnie przez sześć lat, a w przypadku studiów doktoranckich przez cztery lata.
Odsetki w tym czasie spłaca państwo. Student zaczyna spłatę kredytu dwa lata po skończeniu studiów. Czas spłaty jest dwa razy dłuższy niż okres pobierania, tak więc rata będzie co najmniej o połowę niższa, niż wypłata, którą co miesiąc będzie dostawał student.
Zabezpieczeniem kredytu może być poręczenie rodziców, którzy mają stałe dochody, jeżeli nie ma takie możliwości, student może starać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (gdy pochodzi ze wsi).
Kredyt studencki udzielają banki :
Bank Pekao S.A
PKO Bank Polski S.A
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A
Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A
Mazowiecki Bank Regionalny.