Dobrze. Załóżmy, że pierwszy etap zaliczyłeś. Czy możesz już czuć się wygrany? Otóż nie. Dopiero teraz czeka Cię seria testów potwierdzających Twoje umiejętności Bądź przygotowany na to, że jeżeli aplikujesz na stanowisko analityczne, zostanie sprawdzona Twoja spostrzegawczość.

Otrzymasz testy, gdzie będziesz musiał wykazać się szybkością, a przy tym nie popełnić błędu. Chodzi o to, abyś posiadał umiejętność szybkiego wprowadzania danych.

krok 2

Częstym programem, wykorzystywanym przy danych finansowych jest Excel. Możesz być poproszony o krótkie zaprezentowanie swoich zdolności analitycznych, korzystając z arkusza.

krok 3

Testy badają także umiejętność logicznego myślenia, wiązania faktów z określoną sytuacją. Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko kandydujesz. Każda grupa stanowisk w banku zawiera minimalne wymagania, które muszą być spełnione, aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.

krok 4

Najprawdopodobniej otrzymasz zadanie, gdzie będzie opisana konkretna sytuacja, a Ty będziesz musiał ją przygotować. Oczywiście masz trochę czasu, by zastanowić się, jak ją przedstawić. Tylko od Ciebie zależy, jak wykorzystasz ten czas, aby przekonać osobę rekrutującą do siebie.

krok 5

Twoja odporność psychiczna będzie poddana próbie poprzez bardzo skomplikowane pytania, na które musisz udzielić odpowiedzi. Zwykle w tych testach występują zagadnienia dotyczące sytuacji, w których zawiera się problem do rozwiązania. Kandydat musi sam podjąć decyzję, jak zachowałby się w danej sprawie.

krok 6

Testy układane są przez najwyższej klasy psychologów i specjalistów od mowy ciała. Nie ma możliwości stworzenia pozorów i zmylenia rekrutujących. Niezobowiązujący kwestionariusz osobowy prowadzony przez konsultanta potrafi już w pierwszym etapie obnażyć Twoją osobowość i wie on, czy dalsza rozmowa z Tobą ma sens.

ścieżka dostępu: Strona główna › Praca i Kariera › Szukanie pracy › Jak otrzymać angaż w banku (cz.3)?

Licencja: Creative Commons