Stalowe instalacje centralnego ogrzewania cząsto kojarzą się ze starym, komunistycznym budownictwem. Okazuje sie jednak, że zalety stali również dzisiaj są dostrzegane i cenione. Stosuje się stal czarną (niezabezpieczoną przed korozją) lub ocynkowaną.
Instalacja wykonana ze stali jest odporna na wysokie temperatury, gazoszczelna oraz wytrzymałość mechaniczne. Ze względu na te ostatnie, często ten rodzaj instalacji stosuje się tam, gdzie instalacja jest bardzo narażona na uszkodzenia mechaniczne, np. w halach produkcyjnych. W tego rodzaju instalacji stosuje się rury o większym przekroju, dlatego w instalacji znajduje się większa ilość wody. Minusem jest więc fakt, że wolniej robi sie ciepło w pomieszczeniu. Poza tym rury stalowe szybciej korodują i łatwiej osiada na nich kamień wytrącony z wody. Po latach więc może się zmniejszyć przepustowość rur.
Zajmijmy się teraz instalacjami sanitarnymi wykonanymi z miedzi. Miedź jest bardzo trwałym materiałem. Przekrój rur może być o wiele mniejszy niż w wypadku rur stalowych, dzięki czumu szybko następuje rozprowadzenie ciepła w instalacji. Na wewnętrznych ściankach rur nie osiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Miedź jest odporna na zmiany temperatury i działanie promieni ultrafioletowych.Taka instalacja może działać nawet ponad 150 lat. Należy pamiętać, że przy montażu tego rodzaju instalacji centralnego ogrzewania współpracującej z grzejnikami aluminiowymi, konieczne jest napełnienie instalacji specjalnym płynem zapobiegajacym powstawaniu procesu elektrolizy.
Zanim więc zdecydujemy się na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania trzeba dobrze przemyśleć, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni. Czy zależy nam na trwałości oraz na tym, by jeszcze nasze dzieci i wnuki korzystały z tej instalacji?