Po wielu rozmowach z Klientami naszej drukarni, zacząłem się domyślać, dlaczego tak wielu osobom trudno jest wytłumaczyć czym są spady drukarskie. Źródłem tego problemu jest ich błędne wyobrażenie tego jak wygląda gilotyna i - co z tym się wiąże - jak przebiega cięcie arkuszy drukarskich.

Data dodania: 2010-10-25

Wyświetleń: 10461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przeciętny Klient drukarni cyfrowej miał do czynienia tylko z gilotynami biurowymi czyli z przycinarkami. Wspomniane przycinarki przeznaczone są do cięcia nie więcej niż 5 arkuszy papieru. W praktyce wykonuje się na nich cięcie arkusz po arkuszu. Przycinając w taki sposób możemy przyjąć z dokładnością do 0,25 mm, że krawędź projektu = krawędź cięcia. Jednak tak możemy przyciąć 1 arkusz na którym wydrukowaliśmy kilka wizytówek a nie kilkadziesiąt arkuszy na których tych wizytówek jest kilkaset.

Wyobraźmy sobie teraz nóż gilotyny poligraficznej o długości 60-70 cm, który wchodzi w ryzę papieru tnąc ją na 2 części. Jak trafić idealnie w krawędź wydrukowanego projektu znajdującego się na kilkudziesięciu arkuszach papieru ułożonych w stos - to niewykonalne. Dlatego przyjęło się za standard, że prawidłowo przygotowany do druku projekt musi zawierać spady.

Spady to ta część projektu, która zostaje "po drugiej stronie noża" podczas cięcia gilotyną - oczywiście to wcale nie znaczy że wystarczy dodać biały margines dookoła projektu i to załatwi sprawę. Chodzi o to aby każdy nawet najmniejszy element projektu wizytówki mający się znaleźć na jej krawędzi wychodził również poza przewidywaną krawędź cięcia.

Na załączonym obok projekcie "na spad" wychodzi twarz kobiety znajdująca się na wizytówce. W rzeczywistości wizytówka ta będzie minimalnie mniejsza.

W chwili obecnej, gdy gilotyny są coraz bardziej dokładne każda drukarnia internetowa przyjęła za standard spady o wielkości 2 mm.

Prawidłowe wymiary projetu wizytówki zawierającego spady to 94x54 mm dla wizytówek 50x90 mm oraz 89x59 mm dla wizytówek o wymiarach karty bankomatowej czyli 85x55 mm (tzw karta biznesowa).

Podczas przygotowywania wizytówek do druku należy również pamiętać o bezpiecznej odległości obiektów znajdujących się blisko krawędzi cięcia (na przykład linie adresu). Jeżeli umieścimy je zbyt blisko (w odległości mniejszej niż 3 mm), końcowy efekt może się okazać mało interesujący.

Reasumując:
1. zostawiamy 2 mm na spad,
2. obiekty umieszczamy nie bliżej niż 3 mm przy krawędzi cięcia (czyli 5 mm od granicy projektu),
trzymając się tych dwóch zasad możemy być pewni, że zamówione przez nas wizytówki po wydrukowaniu bedą skutecznym i pozytywnym elementem public relation naszej firmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena