Garnki są znane od wieków – pierwsze lepiono z gliny, a następnie wypalano. Prawdziwie przełomowym odkryciem stało się koło garncarskie. Współczesne garnki są najczęściej stalowe, rzadziej żeliwne, a do ich produkcji używa się nowoczesnych, zaawansowanych technologii.

Data dodania: 2010-10-23

Wyświetleń: 1948

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ile garnków potrzebuje rodzina?

Czteroosobowa rodzina potrzebuje minimum czterech garnków i czterech patelni różnej wielkości. W największym garnku można ugotować zupę dla rodziny, nieco mniejszy musimy przeznaczyć do gotowania ziemniaków i makaronów. Osobny garnek służy do gotowania mleka. Przy małym dziecku przyda się również mały garnuszek o niewielkiej średnicy.

Na najmniejszej patelni można przygotować jajecznicę, nieco większa przyda się do zrobienia naleśników. Patelnia średniej wielkości z wysokim brzegiem może służyć również, jako wok. Największa zastąpi brytfannę - będzie w niej można przygotowywać duże sztuki mięsa.

Jakie garnki wybrać?

Przy zakupie garnków po pierwsze musimy zadecydować, z jakiego materiału mają być wykonane.

Do wyboru mamy garnki:

-ze stali szlachetnej

-emaliowane

-pokryte powłoką teflonową, żeliwną, szklaną, glinianą

Warto zwrócić uwagę na pokrywki. Ich uchwyty nie mogą parzyć. Pokrywka powinna szczelnie przylegać do krawędzi garnka. Jeśli jest szklana, nie trzeba jej podnosić, żeby zajrzeć do gotującej się potrawy, a to oszczędza energię.
Innym ważnym elementem są uchwyty, które powinny być mocno przymocowane, stabilne i nie mogą się nadmiernie nagrzewać. Zawodowi kucharze polecają garnki stalowe. Są one bardzo trwałe, łatwe do czyszczenia i nie chłoną zapachów. Wciąż bardzo popularne są garnki emaliowane. Wiele osób lubi kolorowe wzory i ciekawe kolory. Do ich zakupu zachęca również niższa, niż w wypadku garnków stalowych, cena. Emalia może jednak odprysnąć - taki garnek powinno się wyrzucić, ponieważ nie nadaje się do użytku. Istnieje niebezpieczeństwo, że maleńki fragment emalii dostanie się do przyrządzanej potrawy. Można również kupić garnki z zewnątrz emaliowane, ale z wnętrzem pokrytym powłoką ceramiczną. Są one jednak dużo droższe od zwykłych garnków emaliowanych.
Garnki z powłoką teflonową ułatwiają gotowanie, ponieważ do ich powierzchni nie przywierają mięsa, ani ryby. Nie przypala się w nich również masło.
Garnki żeliwne są polecane do pieczenia. Mają grube ścianki, które równomiernie rozprowadzają ciepło.
Garnki gliniane
 można przed użyciem namoczyć. Woda w piekarniku zamieni się w parę wodną. Dzięki temu przygotowywana potrawa pozostanie soczysta.

Prosto na stół

Niektóre dania np. risotto lub potrawy zapiekane podaje się na stół w garnkach lub patelniach, w których były przygotowywane. W takim wypadku ważny jest wygląd naczynia. Potrawa podana w starym, zniszczonym garnku nie będzie nikomu smakować. Jeśli kuchnia jest otwarta na pokój dzienny,  jej wyposażenie jest dobrze widoczne i nie może być przypadkowe. Warto kupić komplet garnków - te skompletowane przypadkowo nie pasują do siebie i nie wyglądają dobrze.
 

Garnki do zadań specjalnych

Niektóre potrawy wymagają specjalnych garnków, np. garnki do  szparagów są wysokie i długie, garnki do spaghetti mają specjalną wkładkę.
Inną grupą garnków do zadań specjalnych są garnki do gotowania na parze.

Garnki do gotowania na płytach indukcyjnych

Garnki do gotowania na płytach indukcyjnych muszą mieć ferromagnetyczne dno. Wynika to z zasady działania takiej płyty. Pod jej powierzchnią znajdują się zwoje indukcyjne. Po włączeniu pola grzejnego i postawieniu na nim odpowiedniego garnka powstaje pole magnetyczne, które nagrzewa dno naczynia. Aby sprawdzić czy garnek nadaje się do gotowania na płycie indukcyjnej, należy do zimnego dna naczynia przyłożyć magnes. Jeśli się do niego przyczepi, w takim garnku uda się gotowanie na płycie indukcyjnej.
Garnki przeznaczone do gotowania na płytach indukcyjnych są oznaczone przez producentów specjalnym znakiem graficznym.


Licencja: Creative Commons