Większość z nas o własnych zębach przypomina sobie niestety dopiero wtedy, kiedy zaczynają nas boleć, a więc w momencie, kiedy mamy już namacalny dowód zaniedbania ich higieny.

Data dodania: 2010-10-19

Wyświetleń: 2006

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszym elementem higieny jamy ustnej jest oczywiście jej mycie. Do tego celu używać powinniśmy szczoteczki miękkiej lub średniej; niewskazane jest stosowanie twardego włosia, bo podrażnia dziąsła. Możemy sięgnąć zarówno po wersję elektryczną, jak i „klasyczną”, bo parametry szczoteczki w gruncie rzeczy nie mają znaczenia. Liczy się przede wszystkim częstotliwość i technika mycia zębów. Niezbędnym minimum jest sięgnięcie po szczoteczkę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej trzy minuty.

Zalecenia stomatologów

Większość stomatologów zaleca jednak, by myć zęby po każdym, nawet najmniejszym posiłku, zwłaszcza gdy spożywamy produkty słodkie i lepkie. Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po jedzeniu dobrze jest przynajmniej sięgnąć po gumę do żucia, pamiętając jednak, by nie zawierała ona cukru.

Najlepszą i najmniej szkodliwą dla naszych dziąseł i szkliwa techniką jest mycie ruchem okrężnym, bez silnego nacisku na zęby. Przynajmniej raz dziennie powinniśmy także używać nici dentystycznych, a po ich użyciu także płynu do płukania ust. W kwestii wyboru pasty do zębów kierować powinniśmy się naszymi indywidualnymi potrzebami. Zęby nadwrażliwe wymagają szczególnej troski, stąd też należy szczotkować je przy użyciu past do tego właśnie typu przeznaczonych.

Palacze, o ile nie mają przeciwwskazań w postaci odsłoniętych szyjek lub nadwrażliwych dziąseł powinni stosować pasty wybielające, a osoby ze skłonnością do osadzania się kamienia te, które zapobiegają jego występowaniu. Palaczom polecamy wybielanie zębów.

Profilaktyka w domowym zaciszu to najważniejszy aspekt dbania o zęby, nie należy jednak zapominać o kontrolnych wizytach u dentysty. Pomaga to wykryć zmiany w strukturze zęba w na tyle wczesnej fazie, by leczenie trwało krótko i bezboleśnie. Dorośli powinni odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na sześć miesięcy, z kolei dzieci częściej – co cztery.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena