Rzucanie palenia to nie bułka z masłem! Każdy nałogowiec wie, że nie łatwo pozbyć się uzależnienia od nikotyny. Jedną z metod rozwiązania tego problemu jest nikotynowa terapia zastępcza.

Data dodania: 2010-10-24

Wyświetleń: 1813

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Potocznie uważa się, że do rzucenia palenia wystarczy odrobina determinacji i silnej woli oraz odpowiednia motywacja. Racja, aspekty psychologiczne są bardzo ważne i bez tych elementów rzucenie palenia nie jest możliwe. Warto jednak wiedzieć, że nałóg to także czysto fizjologiczne uzależnienie od danej substancji, w tym wypadku – nikotyny.

Co dzieje się z organizmem, gdy przestajesz palić?

Choć zwykle znane są objawy odstawienia alkoholu, to także rezygnacja z palenie odbija się przykrymi dolegliwościami. Już pierwszego dnia pojawia się tzw. głód nikotynowy. Jego objawy to złe samopoczucie, rozdrażnienie, ból głowy. W skrajnych przypadkach może pojawić się drżenie rak, często występują problemy trawienne, przede wszystkim z regularnym wypróżnianiem. Osoba rzucająca palenie może mieć problemy z koncentracją i skupieniem, z tego względu utrudnione jest np. prowadzenie samochodu. Dominujące uczucie to jednak przemożna potrzeba sięgnięcia po papierosa. W przypadku nasilonych objawów głodu nikotynowego sama silna wola może nie wystarczyć.

Na czym polega nikotynowa terapia zastępcza?

Jest to metoda oparta na dostarczaniu organizmowi czystej, uzyskanej w warunkach laboratoryjnych nikotyny. Dzięki temu osoba uzależniona otrzymuje substancję chemiczną, której domaga się jej organizm, a jednocześnie nie truje się nikotynowym dymem. Warto wiedzieć, że w papierosach najgroźniejsza nie jest nikotyna, ale substancje smoliste. Jak uważają naukowcy, to właśnie one są odpowiedzialne za rakotwórcze działanie wyrobów tytoniowych. Nikotynowa terapia zastępcza polega na tym, że dawkę aplikowanej substancji stopniowo zmniejsza się, dzięki czemu organizm powoli przyzwyczaja się do mniejszych porcji i zupełne odstawienie nikotyny jest tylko kwestią czasu.

Czy nikotynowa terapia zastępcza działa?

Tak, nikotyna podawana w formie plastrów lub gum do żucia dla palaczy jest skuteczną metodą w walce z nałogiem. Pozwala też skupić się na pokonaniu uzależnienia psychicznego, podczas gdy komfort fizyczny jest nadal zachowany. Jest to dobry sposób szczególnie dla tych, którzy palą bardzo dużo i od wielu lat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena