Wyobraź sobie, że jesteś posiadaczem nowiutkiego samochodu, dbasz i troszczysz się o niego. Jest dla Ciebie niemal jak członek rodziny. Wstajesz rano, wybierasz się do pracy, wychodzisz z domu, a przed oczami jawi Ci się puste miejsce parkingowe. Chwileczkę.. Gdzie jest moje auto?

Data dodania: 2010-10-15

Wyświetleń: 2440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 9

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

9 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nikt z nas nie chciałby się znaleźć w podobnej sytuacji. Przy wyborze ubezpieczenia auta zazwyczaj oddalamy od siebie myśli dotyczące ewentualnych zdarzeń, które mogą nam się przytrafić. Zazwyczaj słyszymy o wypadkach drogowych czy kradzieżach w radio lub telewizji. Myślimy wówczas że nas to nie dotyczy. Rzeczywistość czasami może nam jednak zrobić nieprzyjemną niespodziankę, dlatego przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC warto zastanowić się nad ochroną dodatkową w postaci ubezpieczenia AC.

Był sobie samochód...

Samochód zazwyczaj jest dużo wart dla swojego właściciela. Dla niektórych jest środkiem lokomocji, dla innych – członkiem rodziny. Jeździmy nim do pracy, na wakacje, na spotkania z przyjaciółmi i na zakupy. Ewentualności kradzieży samochodu w ogóle nie bierzemy pod uwagę podczas jego użytkowania. Niestety kradzieże zdarzają się coraz częściej i zawsze wiążą się z dużym stresem. W sytuacji, gdy skradziony samochód nie miał ubezpieczenia AC, właściciela dotyka ogromna strata i zostaje z niczym. Większość właścicieli pojazdów nie ma bowiem wykupionego ubezpieczenia samochodu na wypadek kradzieży.

Które auta są kradzione najczęściej?

Jak potwierdzają statystyki, w ubiegłym roku skradziono prawie 17 tys. samochodów i ta liczba wciąż rośnie. Najbardziej kuszącym kąskiem dla złodziei samochodów okazuje się Volkswagen Passat, na drugim miejscu Volkswagen Golf, na trzecim – Audi A4, na czwartym – Audi A6. Poczciwy Fiat 126p, mimo że jest coraz rzadziej spotykany na drogach, uplasował się na piątym miejscu na liście kradzieży. Jest to jednak klasyczny przykład kradzieży „na części”. Na kolejnych miejscach możemy znaleźć takie samochody jak: Skoda Octavia, Toyota Corolla, Fiat Cinquecento, Seat Leon i Fiat Seicento.

Skąd giną samochody?

Samochody najczęściej giną z miejsc niestrzeżonych, czyli np. z osiedlowych parkingów i ulic. Swojego łupu złodzieje szukają również w garażach i na prywatnych posesjach. Coraz rzadziej odnotowywane przez policję są kradzieże po zagarnięciu kluczyków lub kradzieże z rozbojem. Często samochody znikają z parkingów strzeżonych oraz w wyniku tzw. Zaaranżowanych sytuacji, czyli np. „na stłuczkę”.

Co z zabezpieczeniami?

Prawda jest taka, że nie wynaleziono jeszcze sposobu w 100% eliminującego ryzyko kradzieży. Złodzieje regularnie udowadniają, że można obejść wszystkie dostępne zabezpieczenia: blokady, łańcuchy, immobilizery, multlocki, nadajniki GPS. Nie odstrasza również parking strzeżony czy przydomowy garaż. W skrajnych przypadkach możemy się spotkać nawet z wciągnięciem pojazdu na lawetę, albo wywóz na ciężarówce.

A może ubezpieczenie?

Stratę finansową i stres można zminimalizować, jeśli pojazd został wcześniej ubezpieczony. Jednak niewielu kierowców pozwala sobie na zakup ubezpieczenia AC. Zbyt dużą barierą okazuje się wysoka cena, która powoduje rezygnację z zakupu dodatkowej ochrony. Ta oszczędność jest jednak pozorna, ponieważ koszt Autocasco wynosi przeważnie kilkanaście procent wartości pojazdu.

Na rynku pojawiają się również coraz ciekawsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych. Niektóre towarzystwa oferują nawet ubezpieczenie tylko od kradzieży, w którym cena ochrony jest stała, bez względu na rodzaj samochodu czy dane kierowcy.

Warto zatem zainwestować odrobinę więcej w ubezpieczenie samochodu od kradzieży, choćby po to, żeby cieszyć się spokojnym snem na co dzień.

Licencja: Creative Commons
9 Ocena