Niemal wszystkie banki oferują karty kredytowe. Wystarczy tylko złożyć w swoim oddziale banku wniosek o jej wydanie. Bank oczywiście oceni ile może przyznać ci pieniędzy.
Korzystanie z takiej karty nie różni się od używania zwykłej karty debetowej, którą każdy otrzymuje do swojego konta bankowego. Płacąc takimi kartami po prostu wprowadzasz swój indywidualny PIN albo podpisujesz się pod wydrukiem z kasy.
Używając karty kredytowej pilnuj terminów spłaty zaciągniętego długu, dzięki temu unikniesz płacenia odsetek od kwoty, którą wydałeś. Maksymalny okres bezodsetkowy jest zapisany w regulaminie, jaki dostajesz z umową o korzystanie z karty. Może on wynosić nawet 50 dni. Musisz jednak pamiętać, że czas ten liczony jest od początku tzw. okresu rozliczeniowego (to 30 dni, w czasie których dokonujesz zakupów używając karty). Po tym okresie masz ok. 20 dni na spłatę. Jeśli spłacisz całą kwotę w terminie zwracasz bankowi tylko tyle, ile wydałeś wcześniej.
A co zrobić jeśli nie masz wolnej gotówki, by, nie przekraczając tego terminu, ją zwrócić? W tej sytuacji możesz spłacić conajmniej kwotę minimalną, widoczną na zestawieniu wydatków. Resztę możesz spłacić później. Jednak wtedy będą oczywiście naliczane odsetki, ale tylko od niespłaconej kwoty. Każdy z nas pewnie zastanawia się jakiej wysokości. Oprocentowania ustala bank, a każdy posiada je w umowie o kartę.
Jednak nie warto się spóźniać ze spłatą, gdyż nawet kilkudniowe opóźnienie w spłacie może się wiązać z zablokowaniem karty oraz dodatkową opłatą.
Kartą kredytową możesz oczywiście wypłacać pieniądze z bankomatu, jednak wtedy płacisz odsetki, liczone już od dnia wypłaty. Zdecydowanie taniej więc jest używać jej do płacenia w kasach.