Wydzielane przez tarczycę hormony regulują tak wiele procesów w ludzkim organizmie, że każde zaburzenie pracy gruczołu prowadzi do problemów na różnych polach: od zaburzeń związanych z układem nerwowym czy trawiennym po kłopoty z cerą i włosami. 

Data dodania: 2010-10-11

Wyświetleń: 16317

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Często na skutek zmian poziomu hormonów u chorych pojawiają się zmiany skórne – trądzik (podobnie jak obserwujemy to u młodzieży podczas „burzy hormonalnej” w okresie dojrzewania lub czasami u kobiet podczas menopauzy). Ta przykra przypadłość jest trudna do zwalczenia – na pewno nie pomogą tu zwykłe kremy do twarzy, łagodny tonik czy płyn myjący, który kupujemy w hipermarkecie. Aby pozbyć się szpecących i bolesnych zmian trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki dostępne w aptekach czy niektórych drogeriach – najlepiej wybrać je podczas wizyty u dermatologa. O przyjmowanych środkach, zwłaszcza, jeśli są to suplementy diety trzeba poinformować też lekarza prowadzącego naszą terapię, aby uniknąć ryzyka powikłań czy osłabienia działania leków.

            Problemy z cerą pojawiają się w chorobach tarczycy bardzo często, przed rozpoczęciem terapii częściej przy nadczynności. Ponieważ przyspieszony przez nadmiar hormonów metabolizm powoduje przegrzanie organizmu osoba chora nadmiernie się poci. Może to prowadzić do zatkania porów skóry, i wówczas powstają idealne warunki do życia i rozmnażania dla bakterii beztlenowych, które wywołują zmiany trądzikowe. Trądzik może pojawić się również po rozpoczęciu terapii, co związane jest z gwałtowną zmianą poziomu hormonów, z którą organizm jeszcze się nie oswoił. Na szczęście wywołane przez tą przyczynę problemy skórne na ogół nie trwają długo. W ogóle terapia, przywracająca normalny poziom hormonów tarczycy wpływa również na poprawę stanu cery, jednak jest to proces bardzo długotrwały, zajmujący w najlepszym razie wiele miesięcy, a często całe lata.

            Wielu pacjentów nie chce tak długo czekać na odzyskanie zdrowego, ładnego wyglądu – i bardzo słusznie. Trzeba też pamiętać, że trądzik (niezależnie od jego przyczyny) najlepiej zwalczać jak najwcześniej. Im większy stopień zmian chorobowych, tym większe ryzyko wystąpienia bardziej bolesnych i szpecących zmian, co może prowadzić  nawet do pozostania trwałych blizn, czego oczywiście każdy wolałby uniknąć. Ważne jest więc, żeby zacząć kurację jak najszybciej i użyć od razu właściwie działających środków. Na szczęście na rynku kosmetyczno-farmakologicznym dostępnych jest już wiele skutecznych preparatów, które można dopasować do indywidualnych potrzeb skóry.

            Najczęstszymi specyfikami są kremy lub maści (do stosowania na całą skórę twarzy lub tylko na chorobowo zmienione miejsca – od jednego do trzech razy dziennie). Kupić można również kosmetyki do oczyszczania twarzy: płyny do mycia, żele i toniki. Wartym polecenia elementem terapii są suplementy diety, które dostarczają organizmowi tych właśnie substancji, które są pożądane dla właściwej kondycji skóry. Jak więc widać, kuracja jest bardzo wygodna i nie zabierze nam zbyt wiele czasu. Zwłaszcza na początku warto dać skórze się przyzwyczaić do tych dość mocnych środków, ponieważ mogą one nadmiernie przesuszać skórę – ale wtedy wystarczy zmniejszyć częstotliwość ich stosowania. Niezmiernie ważna jest za to regularność – nie można opuszczać przewidzianych w instrukcji użycia.

            Skład takich produktów może być rozmaity: zazwyczaj w kremie mamy jedną substancję czynną (np. nadtlenek benzoilu) który działa silnie oczyszczająco, oraz inne substancje, które wspomagają powrót cery do właściwej kondycji i zapewniają jej właściwe odżywienie. Wśród nich wyróżnić można antyoksydanty (między innymi witaminę C), substancje wspomagające syntezę włókien kolagenu czy oczyszczające i łagodzące wyciągi z ziół. Połączone działania tych różnych składników przynoszą pierwsze efekty zazwyczaj już po kilku dniach, ale trzeba koniecznie przeprowadzić całą kurację zalecona przez producenta, co zapobiegnie nawrotom trądziku w przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena