Ból gardła jest najczęściej pierwszym objawem grypy lub przeziębienia, jednak bywa również samodzielnym schorzeniem wywołanym wirusem lub bakterią. Czasem to tylko podrażnienie spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniu lub np. zbyt energicznym dopingiem ulubionej drużyny.

Data dodania: 2010-10-02

Wyświetleń: 24177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez względu na przyczynę drapanie w gardle i suchy, niewykrztuśny kaszel to prawdziwe tortury.

Przyczyny chorobowe bólu gardła, które można samodzielnie i skutecznie leczyć:
- wirusowe zapalenie gardła; często w przebiegu przeziębienia lub grypy; powiększone węzły chłonne szyi; umiarkowana gorączka, bóle mięśni i stawów; gardło jednolicie zaczerwienione bez obrzęku
- zapalenie migdałków (paciorkowce); powiększone i bolesne węzły chłonne szyi; wysoka gorączka, czasami czerwona wysypka na ciele; ropa widoczna na obrzękniętej i zaczerwienionej ścianie gardła; ból stawów
- refluks żołądkowo-przełykowy (przewlekła zgaga) i zapalenie przełyku; ból nasilający się nocą; nieprzyjemny smak w ustach rano; przy pochylaniu się do przodu ból w mostku i kwaśny smak w ustach
- zapalenie krtani wynikające z infekcji wirusowej lub alergii
- zapalenie oskrzeli

Ból gardła - domowe sposoby leczenia:

Pastylki z zawartością cynku pomagają w typowych objawach przeziębienia i łagodzą ból gardła. Można przyjmować tabletkę glukonianu cynku (23g) co 2 godziny, nie połykać lecz powoli ssać. Nie wolno stosować owej kuracji dłużej niż 7 dni - cynk łączy się z innymi minerałami w organizmie i może spowodować niedobór miedzi lub niedokrwistość.

Pastylki do ssania skutkują przy zakażeniu wirusowym, gdyż mają działanie miejscowo odkażające (likwidacja większości bakterii chorobotwórczych na powierzchni błony śluzowej) i lekkie działanie znieczulające. Wybór pastylek do ssania jest bardzo bogaty - zawsze należy zapoznać się z ulotką.

Spray, aerozol lub atomizer. Ta forma leku to alternatywa np. dla dzieci, które nie przepadają za lekami do ssania.

Płukanie gardła pomaga złagodzić ból podczas przełykania. Jednak jeśli towarzyszy temu chrypka lub kaszel to znak, że infekcja zaatakowała krtań i struny głosowe - wówczas należy zastosować inhalację. Roztwory do płukania gardła:
- ciepła woda z solą - 1 łyżeczka soli kuchennej (lub sody oczyszczonej) na szklankę wody - taki roztwór naśladuje naturalne płyny ustrojowe: 0,9% roztwór chlorku sodu nazywany jest roztworem fizjologicznym; woda z solą przynosi efekt łagodzący
- alkohol - łyżka whisky na szklankę ciepłej wody
- napar z rumianku - 1 czubata łyżeczka suszonego kwiatu rumianku na szklankę wrzątku; po ostygnięciu płucze sie gardło naparem
- sok cytrynowy rozcieńczony letnią wodą również przynosi ulgę
- roztwór propolisu

Okład na gardło z ciepłego rumianku - 1 łyżka stołowa suszonego kwiatu rumianku na 1-2 szklanki wrzątku.

Nawilżacz pokojowy pomoże przy śnie z otwartymi ustami, który wywołuje wysychanie błon śluzowych i w konsekwencji ból. Dzieje się tak, ponieważ powietrze omija filtr nosa, który ogrzewa i nawilża powietrze wpadające do gardła i płuc. Domowe układy nawilżające wchodzące w skład systemu grzewczego najczęściej są nie wystarczające, dlatego solucją jest dodatkowy model przyłóżkowy.

Inhalacja parowa jest skuteczna szczególnie w przypadku bólu gardła spowodowanego suchym powietrzem. Należy wlać wrzątek (można dodać roztwory do płukania gardła lub odpowiedni olejek eteryczny) do umywalki i nachylić głowę przykrytą ręcznikiem nad parującą wodę, następnie przez 5-10 minut trzeba głęboko oddychać przez usta i nos. Użycie inhalatora jest wygodniejsze. Zabieg można powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Wskazane olejki: lawendowy, cynamonowy z kory, bergamotowy, sandałowy oraz limetkowy.

Morskie powietrze pomaga gdyż zawiera jod. Jednak brak możliwości skorzystania z kuracji klimatycznej można zastąpić systematyczną inhalacją nosa i gardła wodą z solą.

Udrożnienie nosa jest potrzebne, gdy powoduje oddychanie przez usta. Zalecane są leki obkurczające błony śluzowe w postaci aerozolu lub kropli do nosa. Są one zupełnie bezpieczne stosowane zgodnie ze wskazówkami a problem ich nadużywania dotyczy osób z sezonowym niedożytem nosa zwykle o podłożu alergicznym, co prowadzi do wysuszania i zanikania śluzówki nosa.

Leki przeciwbólowe jak aspiryna, paracetamol czy ibuprofen pomogą szybko złagodzić ból. Aspiryny nie wolno podawać dzieciom do 12 roku życia gdyż powstaje ryzyko wystąpienia zespołu Reya - groźnej choroby neurologicznej!

Jedzenie lodów i picie chłodnych napojów także pomaga złagodzić ból gardła.

Mineralna woda niegazowana może okazać się najlepszym wyborem. W chorobach dróg oddechowych trzeba utrzymywać organizm w stanie dobrego nawodnienia a wiele popularnych płynów w czasie dolegliwości jest odradzanych:
- gęste mleczne napoje pokrywając śluzówkę powodują zwiększone wydzielanie śluzu co z kolei prowokuje kaszel drażniący gardło
- sok pomarańczowy nasila stan zapalny
- napoje kofeinowe są moczopędne

Herbatki ziołowe łagodzące ból i zapalenie gardła powinny zawierać m.in. kwiat lipy, szałwie lekarską i goździki.

Sok cytrynowy z miodem dodane do gorącej herbatki ziołowej lub wody najlepiej popijać małymi łyczkami przez cały dzień.

Rosyjska метод - łyżeczka czystego chrzanu, łyżeczka miodu i łyżeczka goździków na szklankę wrzątku; otrzymany płyn można pić małymi łyczkami, stale mieszając lub płukać nim gardło.

Czosnek to jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków i antyseptyków. Zaleca się przyjmowanie olejku czosnkowego w kapsułkach lub zwiększone użycie w spożywanych daniach.

Witamina C zwiększa zdolność tkanek do zwalczania bakterii, jest pogromcą wolnych rodników, które produkowane są w zmienionej zapalnie tkance. Zaleca się podwojenie dziennej dawki witaminy C - zwykle to 60mg, czyli w czasie trwania choroby 120mg.

Nowa szczoteczka do zębów jest potrzebna na początku choroby i gdy już ustąpi. Na szczoteczce gromadzą się bakterie, które przy drobnym uszkodzeniu dziąsła mogą przenikać do krwi i wywoływać zapalenie. Natomiast, gdy choroba ustąpi nowa szczoteczka pomoże zapobiec samozarażeniu. Zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące i trzymanie poza wilgotną łazienką, która sprzyja rozwojowi bakterii.

Refluks żołądkowo-przełykowy jest częstym powodem porannych bólów gardła. Cofanie drażniących soków żołądkowych do gardła zdarza się podczas snu i można temu zapobiec stosując sprawdzone sposoby na zgagę.

PORADA LEKARSKA

Nie leczone bakteryjne czy wirusowe zapalenie gardła może prowadzić do poważnych powikłań takich jak zapalenie mięśnia sercowego, gościec stawowy (reumatoidalne zapalenie stawów), gorączka reumatyczna, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok i zapalenie kłębuszkowe nerek.
Objawy nakazujące wizytę u lekarza to:
- chrypka trwająca ponad 2 tygodnie
- obecność krwi w ślinie
- wysypka
- gorączka powyżej 38stopni
- silny, długotrwały i nawracający ból gardła
- bóle stawów, ból ucha, powiększone węzły chłonne
- trudności w oddychaniu, przełykaniu lub otwieraniu ust
Ból gardła może być objawem następujących chorób, które wymagają interwencji lekarskiej:
- mononukleoza zakaźna (zakażenie wirusem Epsteina-Barr); powiększone węzły chłonne na szyi, w pachwinach i pod pachami; białe plamki na migdałkach; możliwa wysypka; uczucie zmęczenia trwające tygodniami po wyleczeniu gardła
- ropień okołomigdałkowy; silny ból i obrzmienie po jednej stronie gardła; języczek przepchnięty jest w przeciwną stronę
- rak nosogardzieli; nowotwór gardła na poziomie jamy ustnej

Licencja: Creative Commons
3 Ocena