Podstawą pielęgnacji włosów jest ich mycie. Często jest już dla nas tak mechaniczną czynnością, że nie zastanawiamy się dokładnie jak powinno wyglądać. Jednak przez to, że  regularnie myjemy włosy warto dostosować ten rytuał do naszych potrzeb. 

Data dodania: 2010-09-29

Wyświetleń: 9512

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trochę historii

Ciekawy jest fakt, że pomysł mycia włosów codziennie w domu jest bardzo niedawny. Jeszcze w latach pięćdziesiątych XX wieku kobiety myły włosy raz na tydzień przy okazji bycia u fryzjera. Na samym początku zeszłego stulecia ludzie odwiedzali salon fryzjerski raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Musimy także pamiętać, że dane te obejmują tylko część społeczeństwa.

Opinie ekspertów

Zdania na temat częstotliwości mycia włosów są podzielone. Jedni eksperci mówią, że codzienne oczyszczanie pasm za pomocą szamponu i wody potęguje wydzielanie sebum , gdyż skóra broni się w ten sposób przed nadmiernym wysuszeniem. Inni twierdzą, że taki rytuał jest wskazany, by oczyścić głowę z warstwy łoju, a tym samym zapobiec wypadaniu włosów. Istnieją nawet takie osoby, dla których najlepszym rozwiązaniem jest powrót do lat pięćdziesiątych, czyli mycia pasm co tydzień.

Na początku XXI wieku w australijskim programie telewizyjnym pojawił się człowiek, który twierdził, że nie mył głowy przez dziesięć lat. Zainspirowana publiczność (kilka set osób) poszła w jego ślady. Większość z nich po dłuższym okresie nie odczuwała ani poprawy, ani pogorszenia wyglądu, czy kondycji włosów.

Widać, że odpowiedzi na pytanie – jak często należy myć włosy? -  jest wiele. Dodatkowo opinie na ten temat są dość skrajne.

Własne doświadczenia

Najprostszy i najlepszy sposób, na znalezienie odpowiedzi na zadane w tytule pytanie, to wyciągnięcie wniosków z własnych doświadczeń. Trzeba przypatrzeć się włosom, określić jaki mamy rodzaj. Potem spojrzeć na ich reakcje na częste mycie oraz na rzadsze.

Jeśli mamy włosy tłuste, najlepiej myć je codziennie, a na pewno na tyle często, by zachować je w czystości. Przy takim problemie często mamy problem z trądzikiem lub błyszczącą, szybko przetłuszczającą się cerą. Kłopoty związane z twarzą powinny nam uświadomić, że podobnie reaguje owłosiona część skóry. Jeżeli nie oczyszczamy cery codziennie, pojawiają się na niej wypryski, czyli pory się zanieczyszczają i powstają stany zapalne. Tak samo, gdy przetłuszczają nam się włosy, co jest równoznaczne z pojawieniem się warstwy łoju na skórze głowy, duże ilości sebum zatykają mieszki, więc mogą spowodować, że włosy zaczną wypadać i nie odrastać.

Przy suchych i normalnych włosach powinniśmy dostosować mycie głowy do własnych potrzeb i upodobań. Nie ma przeciwwskazań też, aby zaczekać do momentu, gdy włosy się przetłuszczą. Można to zrobić np. podczas choroby, czy urlopu. Niektórzy uważają, że taki zabieg nawilży włosy i wzmocni. Myślę, że warto spróbować, bo zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo, że na nas to podziała pozytywnie.

Nie tylko od rodzaju włosów, ale również od naszych zabiegów na nich zależy jak często powinniśmy myć włosy. Jeśli nakładamy na nie kosmetyki utrwalające powinniśmy w możliwie jak najszybszym czasie je zmyć. Każdy z nich, nawet najmniej obciążający włosy, pozostawia na kosmykach i skórze resztki, czyli ciała obce, które podrażniają głowę.

Do codziennego rytuału mycia głowy, czy to ze względu na tłuste włosy, czy z powodu codziennej stylizacji,  musimy używać delikatniejszych specyfików. Mycie mocnymi szamponami zbyt często może spowodować zupełne pozbycie się warstwy łoju z powierzchni skóry i wywołanie jej obronnej reakcji, czyli wydzielania dużej ilości sebum, z którą już sobie łatwo nie poradzimy.

Woda – problem

Pamiętajmy, że mycie głowy nie musi być przeprowadzone na mokro. Istnieją na rynku kosmetyki, dzięki którym unikniemy kontaktu naszej skóry z wodą, będącą często powodem reakcji alergicznych. Dlatego przy złej tolerancji wody przez nasz naskórek, nie musimy rezygnować z częstego mycia głowy.

Podzielone opinie na temat efektów codziennego mycia, skłaniają nas do przeprowadzenia własnych praktyk i uregulowania tego fundamentalnego kroku w pielęgnacji według potrzeb naszych włosów oraz poczucia estetyki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena