Dla jednych sztuka - inni powiedzą kicz, czym mogą zaskoczyć nas artyści? Jak ze zwyczajnych przedmiotów stworzyć sztukę udowadnia nam wielu współczesnych twórców.

Data dodania: 2010-09-25

Wyświetleń: 1874

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przeciętny człowiek patrząc na opakowania tekturowe nie widzi w nich nic nadzwyczajnego. Ot, opakowanie niezbędne w codziennym życiu, które po wyciągnięciu z niego jakiegoś produktu, ląduje na śmietniku. Jednak nie dla wszystkich kartony są tak mało istotne. Niektórzy widzą w nich świetny materiał na dzieło sztuki.

Takim człowiekiem jest z pewnością żyjący współcześnie francuski artysta plastyk, Bernard Lagneau. Wykorzystał on karton i tekturę falistą do stworzenia gigantycznych, mechanicznych instalacji. Lagneau stworzył własną filozofię, dotyczącą istoty papieru, kartonu i książki samej w sobie. Kartony w jego dziełach ożywają, pozwalają wejść w swój niezwykły świat, tworzą krajobrazy i obiekty architektoniczne. Kartonową sztukę Bernarda Lagneau mogliśmy podziwiać w 2008 roku, kiedy to zaprezentował ją w Galerii Krakowskiej.

Ale nie tylko Bernard Lagneau docenił karton. Sztuka od zawsze kojarzyła się z muzeum i z wystawami, dlatego karton, jako tworzywo sztuki doczekał się także swojego muzeum. Unikalne na skalę światową Muzeum Kartonów znajduje się we Francji, w mieście Valreas. Można tam usłyszeć opowieść o produkcji i metodach drukowania stosowanych od połowy XIX wieku do chwili obecnej i obejrzeć opakowania tekturowe stworzone w tamtych czasach dla przemysłu perfumeryjnego, farmaceutycznego, na biżuterię i słodycze. Można tam również podziwiać litografie i reprodukcje dzieł warsztatów drukarskich.

Opakowania tekturowe zainspirowały również czeskich archiwistów. Podczas swoich zagranicznych podróży natykali oni na ciekawe archiwalne pudła, pudełka i opakowania na akta. Ciekawe znaleziska zainspirowały Czechów do stworzenia Światowego Muzeum Archiwalnych Kartonów, które obecnie mieści się w Okręgowym Archiwum Państwowym Brno-venkov. Pierwsze zagraniczne eksponaty dla muzeum pozyskano z Yvelines we Francji oraz z różnych archiwów europejskich.

Wszystkim wielbicielom tematu spokojnie można również polecić zwiedzanie zabytkowej fabryki kartonu Winderickx, w której kartony produkowane są od 1858 roku. Niezwykła fabryka została zamknięta w 1941 roku, kiedy właściciele odmówili produkcji na potrzeby III Rzeszy. Od tamtej pory ludzie zjeżdżają do Belgii by zobaczyć na własne oczy styl życia robotników oraz przemysłowców z XIX wieku oraz przyjrzeć się z bliska tradycyjnym sposobom produkcji kartonu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena