Paintball od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród firm, które szukają ciekawych pomysłów na aktywny wypoczynek dla pracowników. Dzięki temu można zorganizować różne imprezy integracyjne oparte o paintball.

Data dodania: 2010-09-22

Wyświetleń: 2166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Warto więc zastanowić się o założeniu własnej działalności oferującej usługi paintballowe, zwłaszcza gdy w okolicy nie ma żadnej takiej firmy, która się tym zajmuje.

Zacząć trzeba było by od wynajęcia terenu, na którym będzie można grać w paintball. Może to być las, nieużytek rolny czy teren poprzemysłowy, w tym ruiny starej fabryki, dzięki którym możemy uruchomić usługę także w mieście. Najczęściej największym powodzeniem cieszą się pola paintballowe usytuowane poza miastem, ale nie dalej niż 60 km od granic aglomeracji. Ten sport jest coraz częściej traktowany jako sposób na rekreację na świeżym powietrzu.

Najłatwiej i najtaniej jest wynająć pole. Miesięczne koszty związane z jego użytkowaniem powinny zmieścić się w kwocie ok. 500 zł–1 tys. zł. Będą one większe, jeśli pole znajdować się będzie zaraz pod miastem. O takie jednak tereny coraz trudniej do zdobycia, podobnie jak o tereny poprzemysłowe, które należą zazwyczaj do władz miast, które nie chcą ich wynajmować firmom organizującym usługi paintballowe.

Trzeba jeszcze urozmaicić teren do gry w paintball– jeśli nie naturalnie, to sztucznie, jak przeszkody z opon, drewna, płoty, zasieki itp. Można to zrobić we własnym zakresie, a na wykonanie prac trzeba przeznaczyć około 2 miesięcy. Pole do gry w paintball powinno być przynajmniej wielkości 1 ha.

– Pozostaje jeszcze zabezpieczenie terenu wysoką siatką ochronną. Koszt tej z atestem, dostępnej w różnych sklepach ze sprzętem do paintballu to 1,250 tys. zł za 100 mkw. Nie wolno bowiem stosować zwykłej siatki budowlanej i innych tego typu ponieważ nie posiadają takiej wytrzymałości jaką powinny mieć – wyjaśnia Arkadiusz Wesołowski (SilesiaPaintball)

Ogrodzenie siatką jest konieczne do tego, aby latające kule nie trafiły osób postronnych oraz osób znajdujących się w strefie bezpiecznej. Dzięki temu zapewnia nam to bezpieczną zabawę.

Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego sprzętu do gry w paintball. Niezbędne jest minimum 10–15 kompletów. Jeśli dysponujemy większym budżetem, dobrze jest posiadać więcej kompletów gdzieś w granicach 30-40. Każdy z takich zestawów powinien być złożony z maski ochronnej na twarz, markera (pistoletu), magazynka i butli. Koszt wyposażenia dla jednej osoby to minimum 800 zł. Do tego trzeba doliczyć mundur oraz kolorowe oznaczniki dla osób biorących udział w grze. I na to trzeba wyłożyć kolejne 100zl.

– Największym powodzeniem cieszą się mundury z demobilu, zwłaszcza niemieckie i brytyjskie. Jeśli chodzi o markery, to najpopularniejszym jest Tippmann 98 C .

Dodaje, że w sklepach jest już dostępny sprzęt przeznaczony na paintballowe pola komercyjne. Różni się tym od sprzętu przeznaczonego na własne potrzeby, że łatwiej zadbać o jego higienę i serwis.

– Na przykład maski ochronne zamiast pianką są wyłożone antybakteryjną gumą

Wśród niezbędnych rzeczy dzięki którym można zacząć grę są kule z farbą. Na początek kilka kartonów, co wiąże się z wydatkiem około 2 tys. zł. W sumie koszty związane z zakupem sprzętu i odzieży ochronnej dla uczestników gry zamkną się w kwocie od 12 do 40 tys. zł.

Następnie trzeba się zaopatrzyć w różne części serwisowe oraz dużych butli do napełniania mniejszych dwutlenkiem węgla (CO2) albo sprężonym powietrzem (HP) wynosić to nas będzie kolejne 2–4 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się na sprężone powietrze, trzeba jeszcze zaopatrzyć się w kompresor.

– W przypadku korzystania z dwutlenku węgla dochodzą nam comiesięczne wydatki na zakup gazu.

Napełnienie dużej butli kosztuje około 80 zł. Trzeba było by zadbać o magazyn, w którym będzie składowany oraz poddawany konserwacji sprzęt. Przyda się nam też jakiś lokal, w którym będzie prowadzone biuro.

W czasie gry powinno znajdować się co najmniej dwóch instruktorów, jeden z nich będzie pełnił rolę sędziego podczas zabawy, a drugi będzie zajmował się pomocą przy obsłudze sprzętu, napełnianiu butli lub doładowywaniu magazynków kulami.

– Gdyż zorganizujemy grę dla większej ilości osób, czyli powyżej 15, to trzeba zatrudnić więcej instruktorów (co najmniej trzech).

Na początku, gdy dopiero zaczynamy z naszą działalnością, nie opłaca się zatrudniać instruktorów na stałe. Zdecydowanie lepiej się opłaca współpraca, czyli korzystania z ich usług tylko przez czas trwania imprezy. A takie zazwyczaj odbywają się w weekendy. Dlatego znalezienie osoby do pracy nie będzie trudne. Takiemu instruktorowi trzeba zapłacić od 100 do 200 zł za imprezę.

Trzeba pamiętać zawsze o dużej konkurencji której nie brakuje. Zazwyczaj napotykamy ją w jednych z największych miast Polski, gdzie organizacją imprez paintballowych zajmuje się zazwyczaj po kilkanaście firm. Mimo tego zawsze można tam znaleźć swoje miejsce na rynku. Trzeba jednak pamiętać o tym że trzeba zainwestować w reklamę firmy. Najlepiej jest zrobić to za pośrednictwem internetu w którym w dzisiejszych czasach większość osób przebywa. Na promocję trzeba przeznaczyć przynajmniej 1 tys. zł rocznie. Wydamy więcej, jeśli zainwestujemy w ulotki reklamowe, foldery dla firm, banery itp. Można też spróbować rozesłać naszą ofertę e-mailem lub pocztą bezpośrednio do firm, które mogą być naszymi potencjalnymi klientami.

Ile można zarobić? To zależy tylko od tego, dla jak dużych grup możemy zorganizować zabawę. Poza tym nie wolno zapomnieć, że imprezy zazwyczaj odbywają się w weekendy. A to oznacza, że nasza firma może zarobić tylko przez dwa dni w tygodniu. Dlatego najlepiej traktować ją jako działalność dodatkową. Przemawia za tym oczywiście sezonowość w tej branży. Popyt na paintball trwa od wiosny do jesieni. Zimą zainteresowanie zabawą zazwyczaj spada. Kiedy pogoda nie podpasuje, gra często przenosi się jednak do opuszczonych budynków, hal fabrycznych – oczywiście po uzyskaniu stosownych pozwoleń od zarządcy danego obiektu.

Zyski dla organizatora są różne. Za wynajęcie terenu do gry można otrzymać 600–1 tys. zł. Nowa firma, która jest w stanie zapewnić zabawę dla 10–15 osób, może zarobić na czysto miesięcznie 2–2,5 tys. zł. Zysk większej firmy, mającej stałych klientów, wyniesie 6–7 tys. zł miesięcznie

Licencja: Creative Commons