Ludzka pamięć to naprawdę niesamowity wynalazek, potrafi przechowywać informacje całymi latami. Niestety bardzo często nie jesteśmy sobie w odpowiednim momencie przypomnieć tych najważniejszych. Jak można wykorzystać hipnozę do polepszenia zdolności pamięciowych?

Data dodania: 2010-09-13

Wyświetleń: 2412

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastanawialiście się kiedyś jak byto było gdyby nauka była łatwa i przyjemna? Co by się stało z waszym życiem gdybyście potrafili cieszyć się nauką nawet najbardziej nudnego ze szkolnych przedmiotów? Ludzka pamięć to naprawdę niesamowity wynalazek, potrafi przechowywać informacje całymi latami. Niestety bardzo często nie jesteśmy sobie w odpowiednim momencie przypomnieć tych najważniejszych. Jest to szczególnie frustrujące dla uczniów w szkołach, którzy przez swoje „problemy” są etykietowani jako „Ci gorsi”. Jak można wykorzystać hipnozę do polepszenia zdolności pamięciowych?

„Ucz się” – zdanie, które ustawia tryb agresji i zniechęcenia u większości uczniów na całym świecie. Wielu z nas słysząc to zdanie zasiadało z książką w ręku tylko po to by pozwolić swojej wyobraźni szybować w odległych krainach.

Dla większości z nas nauka kojarzy się albo ze szkołą albo z czymś niesamowicie trudnym i naukowym. Większość z nas także sądzi, że nauka kończy się wraz z pójściem do pracy i zaprzestaniem uczestniczenia w lekcjach. Niestety, a może raczej na szczęście, tak nie jest. Człowiek uczy się całe życie, każdy dzień jest swoistą lekcją na której nauczycielem są nasze decyzje i ich konsekwencje. Oczywiście na tych „lekcjach” jesteśmy bardziej aktywni, bardziej w nie zaangażowani i bardziej skoncentrowani. W jaki sposób zmienić nasze nastawienie i wydajność kiedy musimy uczyć się z podręczników i na dodatek rzeczy, które nie zawsze nas interesują?

Hipnoza pozwala wspomóc pamięć, koncentrację, zdolność magazynowania wiedzy i ułatwia korzystanie ze zmagazynowanych informacji. Dzięki odpowiednim, indywidualnie dobranym sugestiom posthipnotycznym osoba zahipnotyzowana potrafi w dowolnym momencie wprowadzić się w stan w którym nauka idzie jej o wiele szybciej i łatwiej. Metodą, którą wykorzystuję ze swoimi klientami jest stworzenie dla nich „słowa aktywacyjnego”, które gdy wypowiedziane zwiększa koncentracje, eliminuje wrażliwość na dystraktory zewnętrzne i zwiększa skupienie na czytanym materiale. Oczywiście jedną z sugestii w trakcie tego procesu jest zagwarantowanie łatwego dostępu do przyswojonej wiedzy a także eliminacja stresu w czasie egzaminu.  Benjamin Hoff opisał proces z którym każdy uczeń i nie tylko musi się zmagać:

„Kiedy Łucznik uczestniczy w zawodach o gliniany garnek, strzela bez wysiłku, nic mu nie przeszkadza w koncentracji. Jeśli nagroda zostanie zamieniona na mosiężną ozdobę, ręce zaczynają mu się trząść. Jeśli będzie zamieniona na złoto, mruży wówczas oczy, jakby oślepł. Jego umiejętności nie zmniejszają się, ale zmniejsza się jego wiara w nie, ponieważ pozwala by domniemana wartość zewnętrzna zaćmiła jasność widzenia”

Dzięki hipnozie można pomóc zrozumieć, że największą nagrodą za zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności są właśnie wiedza i umiejętności. Większość ludzi niestety została nauczona, że musi się uczyć by zdobyć jakieś profity zewnętrzne na których „powinno” im zależeć. Gdyby taka metoda działała to w szkołach byliby sami prymusi. Każdego motywuje co innego i o wiele lepszym wyjściem jest uświadomienie człowiekowi o ile ważniejsze są profity wewnętrzne.

Hipnoza dodaje odwagi, zwiększa i wzmacnia chęci poznawania nowych rzeczy oraz pobudza zdolności umysłowe (czasem hamowane przez strach, niechęć czy bunt). Aktywizuje pamięć, koncentrację, nastawienie na osiąganie sukcesów oraz zmniejsza poczucie stresu jeśli nie uda nam się go osiągnąć. Łagodzi także nadmierny perfekcjonizm oraz poczucie niższości czy wyższości o które nietrudno w szkolnym systemie nauczania. Naturalnie także ożywia organizm oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Dzięki hipnozie jesteśmy w stanie poznać co przeszkadza młodemu człowiekowi (i nie tylko) w nauce np. dlaczego się wyłącza, źle kojarzy, jest senny itp. Dzięki hipnotycznej koncentracji jesteśmy w stanie nie tylko wydajniej gromadzić informacje ale także lepiej je przywoływać i przechowywać. Hipnoza sama w sobie jest formą koncentracji a więc jest wspaniałym „lekiem” na kłopoty z nauką, łagodzi lęk związany z nią i pobudza ciekawość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena