W dniu 23 września 2010 roku w Warszawie odbędzie się XVI aukcja sztuki współczesnej. Po krótce przedstawię dla zainteresowanych sposoby wzięcia udziału w licytacji.

Data dodania: 2010-09-09

Wyświetleń: 1713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co Cię interesuje?

 Najważniejsze, aby najpierw wybrać interesujący nas produkt z listy. Katalog można przejrzeć na stronie internetowej lub w dniach 13-23 września 2010 roku będzie prezentowana wystawa obiektów przeznaczonych na aukcje. Przy każdym obiekcie jest numer, jest to pozycja aukcyjna każdego z przedmiotów. Warto pamiętać numery obiektów, które nas interesują. Ważną sprawą jest licytowanie obiektu, którym na pewno jesteśmy zainteresowani.

Jak licytować?

Na aukcjach możemy kupować osobiście, przez telefon, przez internet. Każdy może przyjść osobiście na salę aukcyjną podczas licytacji. W kolejnych prostych krokach dowiemy się w jaki sposób najlepiej jest kupować na aukcji sztuki.

1.Rejestracja i licytacja

 Jeśli już jesteśmy pewni co chcemy kupić, zastanówmy się jaka forma licytacji jest dla Nas najbardziej komfortowa:

- osobiście na sali aukcyjnej

w takim przypadku należy przyjść 15 minut przed rozpoczęciem licytacji i w wyznaczonym punkcie zarejestrować się do aukcji. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Pamiętajmy, żeby zostawić swoje dane kontaktowe. Następnie pobieramy numer do licytacji tzw. lizak aukcyjny. Na sali aukcyjnej wypisujemy numery obiektów na specjalnej karteczce, które chcemy licytować i wrzucamy do przeznaczonego na to pojemnika. To jest anonimowe i nie obliguje Nas do licytacji! W czasie licytacji obserwujemy ekran, na którym pojawiają się obiekty. Aukcjoner będzie licytował od ceny wywoławczej postępując zgodnie z tabelą, którą znajdziemy na stronie domu aukcyjnego. Jeśli akceptujemy kwotę podaną przez aukcjonera, podnosimy swój lizak aukcyjny. Jeśli licytacja skończy się na Nas, wygraliśmy. Zostaniemy wtedy popoproszeni o powtórne podniesienia swojego numeru.

- przez Internet

rejestrujemy się na aukcję internetową przez naszą stronę domu aukcyjnego. Zgłaszamy obiekty, które Nas interesują. Pracownik skontaktuje się z Nami i poprosi o skan dowodu tożsamości. Następnie pamiętajmy o dacie i godzinie aukcji, ponieważ licytacja jest na żywo. W trakcie aukcji na ekranie pojawiają się kwoty, jeśli je akceptujemy musimy wcisnąć przycisk BID !

- przez telefon

możemy także licytować na żywo przez telefon poprzez pracownika domu aukcyjnego, który reprezentuje Nas na Sali. Wystarczy, że zgłosimy się przez Internet wchodząc w zakładkę AUKCJE i klikając „kontakt w sprawie tej aukcji” lub przy interesującym Nas obiekcie „zgłoś ofertę kupna obiektu”. Na ekranie zobaczmy formularz kontaktowy. Wpisujemy do niego prośbę o licytację telefoniczną. Pracownik skontaktuje się z Nami i poprosi o wysłanie formularza z naszym zamówieniem w wersji cyfrowej lub faksem. Zostaniemy poproszeni o przesłanie skanu swojego dowodu tożsamości. Przed aukcją pracownik zadzwoni do Nas i opowie jak będzie licytował. W czasie aukcji ta sama osoba zadzwoni tuż przed licytacją interesującego Nas obiektu. Będziemy na żywo informowani jaką sumę powinniśmy zaproponować, żeby wygrać licytację. Po licytacji pracownik musi się rozłączyć, ale skontaktuje się z Nami następnego dnia.

2.Płatność i odbiór

Po aukcji mamy 5 dni roboczych na uregulowanie należności. Do wylicytowanej kwoty zostanie dodana opłata aukcyjna w wysokości 15%. Możemy zapłacić bezpośrednio po aukcji w punkcie, z którego pobieraliśmy numer aukcyjny. Gotówką lub kartą kredytową.

Możemy również przelać należność na konto bankowe w tytule wpisując numer obiektu który wygraliśmy lub jego skrócony opis (autor lub nazwa przedmiotu). Obiekt zostanie wydany w momencie, gdy wpłata wejdzie na konto.

Jeśli nie możemy osobiście odebrać należy skontaktować się z pracownikiem. Niestety nie zawsze istnieje możliwość wysłania obiektu kurierem, jest to związane z ubezpieczeniem przesyłki.

Na aukcji będą dostępne obrazy znanych malarzy. Wśród nich są:

- Jerzy Nowosielski;

- Stefan Gierowski;

- Tadeusz Kantor.

 Mam nadzieję, że pokrótce przybliżyłem wam zasady brania udziłu w licytacjach dzieł sztuki, a także zachęciłem do brania w ich udziałach. Pamiętajmy, że inwestycja w sztukę w dzisiejszych czasach jest bardzo dobrym pomysłem oraz przynosi duże zyski.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena