Taki audyt oznacza zatem zbieranie informacji o systemie IT w danej firmie i ich analizowanie – wszystko po to, by usprawnić jego funkcjonowanie, a tym samym - służbową aktywność wszystkich pracowników.
Co dokładnie powinno zostać sprawdzone podczas audytu informatycznego?
W toku zbierania informacji na temat stanu systemu informatycznego w firmie będzie można ocenić m.in. jego skuteczność. O tym jaki jest jej poziom przesądzi fakt, czy system:
1) odpowiednio chroni dane,
2) integruje wszystkie dane,
3) dostarcza odpowiednich komunikatów jego użytkownikom,
4) dba o efektywność w działaniach i osiąganie celów przedsiębiorstwa i jego klientów,
5) zdolny jest do samokontroli,
6) wychwytuje pojawiające problemy i skutecznie je eliminuje.
Kiedy warto zdecydować się na audyt informatyczny?
Na tego rodzaju badanie systemu IT może zdecydować się każda firma. To, co powinno zasygnalizować kłopoty z systemem w przedsiębiorstwie, a zarazem konieczność przeprowadzenia audytu, to:
- brak kontroli nad systemem informatycznym lub rosnące trudności w jej sprawowaniu,
- trudności związane z zarządzaniem hasłami,
- problemy z licencjami – np. zarządzaniem nimi, kontrolowaniem terminu ich wygaśnięcia,
- brak kontroli nad posiadanymi programami i aplikacjami,
- częste awarie systemu informatycznego.
System zarządzania oprogramowaniem wsparciem dla audytu IT
System informatyczny może zostać audytowany przez firmę wyspecjalizowaną w tym zakresie. Specjaliści zajmujący się audytem IT będą w stanie dokładnie powiedzieć, jak przywrócić system informatyczny do równowagi oraz jakie są jego mocne i słabe punkty. To, na co warto zwrócić uwagę przy okazji audytu IT, to wdrożenie systemu zarządzania oprogramowaniem (np. Microsoft Software Asset Management). System tego rodzaju pozwoli przedsiębiorcy na samodzielne poznawanie problemów systemu IT swojej firmy i ich niezwłoczne rozwiązywanie – na przykład aktualizowanie oprogramowania, efektywne korzystanie z posiadanych narzędzi czy terminowe odświeżanie licencji posiadanych aplikacji.
Microsoft Software Asset Management i audyt – implementacja krok po kroku
Wybierając oba z proponowanych wyżej rozwiązań można być pewnym, że system IT przedsiębiorstwa będzie działał sprawnie i skutecznie - dzięki ich implementacji możliwe będzie obniżenie kosztów, wykorzystanie potencjału posiadanych narzędzi i oprogramowania, a co najważniejsze, podniesienie wyników pracy. Wybierając audyt IT wraz z wdrożeniem systemu Microsoft Software Asset Management należy skupić się na czterech krokach: inwentaryzacja oprogramowania (weryfikacja użytkowanych dotychczas rozwiązań IT), sprawdzenie zainstalowanego oprogramowania w odniesieniu do posiadanych licencji, (przejrzenie dokumentów związanych z nabytymi licencjami) weryfikacja polityk i procedur (by dowiedzieć się, jak właściwie zarządzać oprogramowaniem), a na końcu - stworzenie planu działania dla Software Asset Management.