To poważne powikłanie będące następstwem źle leczonej cukrzycy. Może prowadzić nawet do amputacji stopy lub nogi. Ponieważ dotyka jedynie niewielki odsetek chorych, jest bardzo słabo znana.

Data dodania: 2010-09-01

Wyświetleń: 1930

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stopa cukrzycowa, zespół specyficznych przypadłości dotykających stopę diabetyka może być jednak poważnym problemem. To powikłanie cukrzycy, które notuje się u 6-10 proc. chorych, może prowadzić do nieodwracalnych deformacji i martwic stopy. Ostatecznym stadium nieleczonej choroby może być nawet amputacja.

Jakie są przyczyny tej choroby? Przede wszystkim nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób, wieloletnia cukrzyca. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi utrzymujący się przez dłuższy czas prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Następstwem tego jest zmniejszenie ich elastyczności, zarastanie i miażdżyca. Niedokrwienie, będące wynikiem tych powikłań, prowadzi z kolei do zaburzeń czynności tkanek stopy.

U osoby, która cierpi na stopę cukrzycową rośnie także lepkość krwi, a to prowadzi do powstawania skrzepów. Następstwem tych patologicznych zmian jest groźne niedotlenienie tkanek. Stopa cukrzycowa prowadzi też do uszkodzenia nerwów obwodowych stopy. Efektem tego jest zmniejszenie czucia i wibracji w stopie. Zewnętrznym objawem może być na przykład brak uczucia bólu przy otarciach i uszkodzeniach naskórka.

Czy można tej chorobie zapobiegać? Owszem. Stopa cukrzycowa rozwija się bowiem przede wszystkim wtedy, kiedy nieleczona jest cukrzyca. Należy więc przede wszystkim dbać o poziom cukru we krwi, ale też i o same stopy. Zalecane jest noszenie odpowiednio dobranego obuwia, skarpet. Trzeba też stopy chronić przed zimnem i zranieniami. Jednak najważniejsze jest prawidłowe leczenie cukrzycy.

Gdy jednak już stopa cukrzycowa się rozwinie, leczenie jest bardzo trudne. Nie zawsze też przynosi pożądane efekty. Niestety, często jedynym sposobem uratowania chorego jest amputacja. Na szczęście istnieją wyspecjalizowane poradnie, które wspomagają leczenie tej choroby. Istnieją techniki medyczne pozwalające uratować stopę lub nogę, jednak są skomplikowane i drogie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena