W swoich bestsellerowych książkach na temat inteligencji emocjonalnej dr Daniel Goleman szczegółowo wyjaśnia, dlaczego zdolność rozpoznawania emocji i samokontrola emocjonalna pomagają tworzyć szczęśliwe związki, wychowywać dzieci oraz ułatwiają osiąganie zamierzonych celów.
O inteligencji emocjonalnej coraz częściej mówi się również w odniesieniu do biznesu. Pracownicy a także menadżerowie i liderzy, którzy mają rozwinięte kompetencje związane z samoświadomością i samokontrolą przyczyniają się do rozwoju organizacji oraz jej sukcesów.
Składnikami inteligencji emocjonalnej są między innymi:
- umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji;
- rozumienie emocji – ich roli, wpływu na myślenie i działanie nasze oraz innych osób;
- zdolność wykorzystywania emocji w codziennym życiu.
Jak EFT wpływa na inteligencję emocjonalną?
Techniki Emocjonalnej Wolności pozwalają w łatwy sposób uwolnić się od destrukcyjnych emocji, a to oznacza, że wspierają zachowanie samokontroli emocjonalnej. Procedura EFT wymaga, byśmy dokładnie nazwali problem, od którego chcemy się uwolnić. Opisujemy przykre zdarzenie, nasz stan: emocje, myśli i przekonania, doznania z ciała… Kolejnym krokiem jest określenie w skali od 0 do 10 intensywności emocji bądź odczuwanego dyskomfortu.
Każdemu może się zdarzyć, że będzie wypierał się „brzydkich” uczuć, takich jak np. gniew. Okazuje się, że wiele osób, zwłaszcza mężczyzn, ma problem z nazwaniem tego, co czują. Prawdopodobnie w dzieciństwie dowiedzieli się, że „chłopaki nie płaczą” a prawdziwy mężczyzna powinien być twardy. Nie nauczyli się rozpoznawać uczuć, a wręcz przeciwnie, potrafią doskonale je ukrywać – nawet przed sobą. Natomiast grzeczne dziewczynki nigdy nie okazują złości.
Na szczęście inteligencję emocjonalną można rozwijać w każdym wieku i niezależnie od płci. Pomocne może być np. prowadzenie dziennika emocji oraz stosowanie EFT.
W afirmacji, którą wypowiadamy w ustawieniu EFT opisujemy problem, przyznajemy, że on istnieje i jednocześnie uznajemy, że mimo iż mamy ten problem, to jesteśmy w porządku. Akceptujemy problem i siebie z tym problemem. Już samo świadome skupienie się na przykrym uczuciu, zwrócenie na nie uwagi, działa terapeutycznie. W metodzie EFT dodatkowo opukujemy punkty meridianowe, by przywrócić równowagę w systemie energetycznym, zakłóconą przez negatywną emocję.
Znajomość EFT umożliwia nam samodzielne poradzenie sobie z przykrymi doznaniami – zawsze, gdy tego potrzebujemy, w każdej sytuacji, która tego wymaga. Już nie musimy odsuwać niechcianych uczuć z obawy, że sobie z nimi nie poradzimy. Możemy spokojnie uznać, że negatywna emocja się pojawiła i przeprowadzić procedurę z opukiwaniem punktów meridianowych.
Uzmysłowienie sobie, że dzięki metodzie EFT w prosty sposób możemy uwolnić się od problemów emocjonalnych powoduje, że nie tłumimy swoich doznań, nie wypieramy się destrukcyjnych emocji i impulsów. Przyjmujemy odpowiedzialność za swoje uczucia i działania. Im częściej stosujemy EFT, tym łatwiej przychodzi nam nazwać to, co czujemy. Wzrasta nasza samoświadomość. Stajemy się bardziej dostrojeni do swoich doznań, bardziej uważni. Dzięki temu lepiej radzimy sobie w relacjach z innymi ludźmi.
Gdy nabierzemy biegłości w rozpoznawaniu swoich emocji i ich wpływu na nasze działania, łatwiejsze stanie się rozpoznawanie emocji innych ludzi. Wzrośnie nasza empatia, umiejętność wpływania na innych, motywowania… Jednak aby rozwijać umiejętności społeczne związane z inteligencją emocjonalną trzeba zacząć od rozwoju kompetencji osobistych. To zadanie w znacznym stopniu może nam ułatwić regularne stosowanie EFT.
Techniki Emocjonalnej Wolności, to nie tylko metoda radzenia sobie ze stresem i destrukcyjnymi emocjami, ale również doskonałe narzędzie rozwoju osobistego. Gdy stosujemy EFT zyskujemy emocjonalną wolność a jednocześnie rozwijamy emocjonalną inteligencję. Dlatego uważam, że warto poznać i stosować tę metodę.