Każdy z nas ma ochotę na satysfakcjonujące życie, dobrą pracę i wysokie zarobki. Staramy się wyprzedzić innych, dbamy o własny rozwój. W szczególności staramy się rozwijać umiejętność zdobywania nowej wiedzy - przydatną niezależnie od zawodu i stanowiska.

Data dodania: 2010-08-12

Wyświetleń: 2295

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele kursów efektywnego uczenia oferuje najprzeróżniejsze, najliczniejsze techniki poprawy wydajności naszego mózgu, techniki zapamiętywania, poprawy koncentracji i motywacji, rozwoju kreatywności i wiele, wiele innych. W pewnym momencie przeciętny użytkownik czuje się nimi przesycony, zmęczony i ku swojej szkodzie rezygnuje z takiego kursu. Wielka szkoda, gdyż nie da się ukryć, nadchodzące czasy wymuszą na nas szybkie przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności. Poradzą sobie tylko najlepiej przystosowani. Cóż zatem robić?

Należy zaoferować model kursu, który nie znudzi użytkownika, przyniesie dużo pożytku i zainteresuje rozwojem osobistym. Moim zdaniem taki „zestaw podstawowy” powinien zawierać informacje o zarządzaniu czasem, szybkim czytaniu i technikach efektywnego notowania. Co daje taki model? Zarządzanie czasem pozwoli zmienić swoje życie; nauczy traktowanie czasu jak kapitału, którym możemy gospodarować. Nauczy określać priorytety spraw do załatwienia oraz planowania krótko- i długoterminowego. W zaplanowanym czasie łatwiej będzie przyswajać kolejne techniki rozwoju osobistego. Z kolei szybkie czytanie pozwoli na opanowanie natłoku informacji, nauczy czytania selektywnego oraz przyswajania informacji w tempie 1500-2000 słów na minutę. Informację przyswojoną trzeba zorganizować – z wykorzystaniem technik nowoczesnego notowania. Dotychczasową notatkę linearną warto zastąpić notatką strukturalną, konspektową lub wręcz obrazkową, taką jak zaproponowane przez Tonego Buzana „mapy myśli”. Użytkownik takiego kursu odniesie wielokrotną korzyść – poprawi jakość swojego życia, zyska więcej czasu, szybciej i efektywniej pozyska wiedzę oraz zwróci uwagę, że warto się rozwijać. Będzie zainteresowany, czy ze swojego umysłu może wycisnąć jeszcze więcej – stanie się fanem szybkiej i efektywnej nauki. Czy zatem długo ścinać drzewo tępą piłą, czy poświęcić trochę czasu na jej naostrzenie i ściąć drzewo szybko? Odpowiedź nasuwa się sama.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena