Z roku na rok brakuje 1100-1500 ton. Jasno wynika z tego, że długoterminowy trend na złocie powinien być wzrostowy. Jeszcze bardziej obiecująco dla inwestorów wygląda sytuacja na srebrze. Dlatego też inwestycja w srebro powinna zwrócić uwagę inwestorów.
Popyt na złoto
Popyt na złoto pochodzi z dwóch miejsc: inwestycje i przemysł. Popyt przemysłowy stanowi 10-15% rocznego światowego popytu. Złoto jest odporne na korozje i ma wysokie cieplne i elekrtyczne przewodnictwo. Dlatego świetnie sprawdza się w sprzęcie elektronicznym. Złoto jest także wykorzystywane w produkcji sprzętu medeycznego ponieważ jest odporne na bakterie. Złoto może także znaleźć wiele zastosowań w nowej erze nanotechnologii.
Podaż
Złoto jest wydobywane na większości kontynentów. Najwięcej jest go wydobywane w południowej Afryce, USA, Kanadzie, Rosji i Australii. W chwili obecnej na świecie jest ok 400 funkcjonujących kopalni złota dostarczających 2500-2700 ton rocznie.
Popyt inwestycyjny
Od 2000 r. gdy ropoczeły się wzrosty cen złota popyt inwestycyjny wzrósł dramatycznie. W latach 2006-2007 prywatni inwestorzy w Ameryce po raz pierwszy w histori posiadali więcej złota niż bank centralny. Większość nowego popytu pochodzi z dwóch miejsc: fundusze inwestujące w metale szlachetne, międzanarodowi inwestorzy (Chiny, Indie, Środkowy Wschód). Co raz więcej inwestorów dostrzega wzrostowy potencjał złota.
Popyt na srebro
Popyt przemysłowy na srebro stanowi 43% rocznego światowego popytu. Jest to rodzaj popytu, który z roku na rok rośnie najszybciej. Zapotrzebowanie przemysłowe na srebro z roku na rok zwiększa się o ok. 2%. Trzeba też wiedzieć, że srebro użyte w laptopach, mikrofalówkach, telefonach nie może być odzyskane. Świetną wieścią jest także to, że praktycznie nie ma surowca, którym możnaby srebro zastąpić. Nawet gdyby cena za uncję srebra wzrosła do 100$ to można by je zastąpić platyną i palladem, ale oba te surowce kosztują o wiele więcej niż 100$ za uncję.
Zgodnie z tym co podaje CPM Groupe jest w tej chwili 400 mln uncji srebra i 2 biliony uncji złota. Tak zgadza się. Srebro jest rzadsze od złota.
Przy pisaniu artykułu skorzystano z książki "Precious metals investing for dummies" Paul Mladjenovic