Wraz z postępem technologicznym zmienia się wygląd i funkcjonalność przedmiotów codziennego użytku. Zegarek, który towarzyszy nam od wieków jest świetnym przykładem tego jak te zmiany zachodzą.

Data dodania: 2010-07-28

Wyświetleń: 2143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zegarek odkąd powstał cały czas zmieniał się wraz z postępem technologii i zmieniającymi się gustami ludzi. Zaczęło się od ogromnych urządzeń wielkości szaf, które stały w domach arystokracji. Następnie pojawiły się zegarki kieszonkowe. Na początku drogie i dostępne dla nielicznych, ale wraz z rozwojem przemysłu stawały się coraz tańsze i w końcu większość osób mogła sobie pozwolić na taki zegarek. Kolejną rewolucją były zegarki na rękę. Dzięki coraz doskonalszym technikom produkcji i miniaturyzacji udało się tak zmniejszyć mechanizm zegarka, że mieścił się on na ręce. Od tego czasu zmieniał się bardziej wygląd i mechanizm niż ogólny jego kształt.

Ponieważ coraz większą uwagę poświęcono wyglądowi zegarka, pojawiło się mocne rozróżnienie na zegarki męskie i zegarki damskie. Dziś idąc do sklepu w większości przypadków bez problemu rozpoznamy czy zegarek jest przeznaczony dla kobiety czy mężczyzny. Mimo, że czasami współczesne czasomierze wyglądają bardzo dziwacznie w większości przypadków ciągle są to urządzenia nie wiele różniące się co do zasady działania od pierwszych seryjnie produkowanych zegarków na rękę, które pojawiły się na początku XX w.. Jak na razie nie widać też w najbliższej perspektywie możliwości na diametralną zmianę w świecie zegarków. Przez jakiś czas można było zaobserwować modę na zegarki wyświetlające czas na ekranie elektronicznym zamiast pokazujące go wskazówkami. Chwilowa moda się jednak skończyła i w tej chwili praktycznie nie widzi się takich zegarków. Innym nowym rozwiązaniem, które zmienia trochę sposób patrzenia na zegarek jest zastosowanie zamiast tradycyjnego wyświetlacza ze wskazówkami, wyświetlacza wyposażonego w diody LED, które wskazują czas w systemie binarnym. Wydaje się jednak, że to rozwiązanie raczej nie zdobędzie w najbliższym czasie szerszego grona wielbicieli

Licencja: Creative Commons
0 Ocena