Efektywna nauka to jest to czego potrzebuje każdy uczeń, sczególnie przygotowując się do egzaminów decydujących o przyszłości. Zapamiętaj i zastosuj się do poniższych rad.

Data dodania: 2010-07-08

Wyświetleń: 2360

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby uczyć się bardziej efektywnie potrzeba trzech rzeczy: koncentracji, zainteresowania i zrozumienia. Poniżej podaję kilka prostych sposobów, by uzyskać jak najlepszy efekt bez wielu godzin „zakuwania”.

1. KONCENTRACJA

Całą swoją uwagę należy skupić nad tematem, który mamy zamiar opanować. Nie możemy rozdrabniać się na kilka rzeczy naraz, czy rozmyślać o tym, co było danego dnia. Myślimy tylko o temacie nauki. Reszta myśli – stop!

2. ZAINTERESOWANIE

Interesujesz się tym, co lubisz. Lubisz to, czym się interesujesz. Tak jest i z przedmiotami i rzeczami, które chcemy zapamiętać. Szybciej uczymy się przedmiotów, które lubimy, gorzej rzecz się ma z tymi, które nie są naszymi faworytami. Co wtedy zrobić? Na to też jest sposób:

Zastanów się, dlaczego właściwie nie lubisz tego przedmiotu; spójrz na niego z innej strony - może znajdzie się jakiś interesujący temat.

3. ZROZUMIENIE

Nigdy nie należy bezmyślnie zapamiętywać setek definicji, wzorów czy zasad. Przede wszystkim należy wiedzieć, czego się uczymy. Najlepiej, jak po przeczytaniu danej definicji czy regułki, nauczysz się jej własnymi słowami lub z czymś skojarzysz. Będzie łatwiej.

Znajdź swoją własną, unikatową technikę zapamiętywania i kojarzenia.

Najszybciej zapamiętujesz to, co słyszysz? Zatem słuchaj uważnie na lekcjach, czytaj notatki na głos lub nagrywaj samego siebie i odsłuchuj.

Najszybciej uczysz się czytając? Najistotniejsze informacje zaznacz kolorowymi pisakami lub karteczkami. Zaznaczaj fragmenty tekstu, baw się kolorem i słowem - nauka to też przyjemność.

Na koniec jeszcze trzy, na pozór nieistotne szczegóły, które znacznie ułatwią pracę:  

I. SŁOWNIK, ENCYKLOPEDIA

Miej przy sobie słownik lub encyklopedię. Czasem mogą się przydać i nie warto wtedy odrywać się od nauki i w pośpiechu przeszukiwać półki, tracąc tym swój czas i rozpraszając skoncentrowany już umysł.

II. POKÓJ

Przede wszystkim musi być dopasowany do Ciebie. Lubisz jasne światło? Staraj się zatem uczyć przy oknie w dzień, wśród kolorów, które Cię nie męczą oraz w pomieszczeniu, w którym jest wywietrzone, tak by zaduch nie powodował senności. Lubisz muzykę? Włącz do nauki cichutko radio, ma przecież być przyjemnie.

III. ŚWIATŁO

To najważniejszy element, szczególnie jeżeli lubisz uczyć się po nocach. Pamiętaj - światło nie może być za słabe, musi padać z prawej strony, by nie rzucać cienia a lampka stać w odpowiedniej odległości, by można było spokojnie i wygodnie przy niej siedzieć.

IV. FORMA UCZENIA SIĘ

Możesz uczyć się sam, w towarzystwie innych osób lub skorzystać z pomocy nauczycieli uczących w firmach prowadzących kursy maturalne lub kursy gimnazjalne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena