Myślą przewodnią szkoleń i warsztatów rozwojowych skierowanych do kobiet  stało się wyłonienie korzyści  z uczestnictwa w tego typu zajęciach.

Data dodania: 2010-07-03

Wyświetleń: 2260

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odkrycie Galileusza, że "Ludzi nie można niczego nauczyć, można im jedynie pomóc odnaleźć to, co jest w nich samych",  pozwoliło na uświadomienie sobie kilku kwestii. Po pierwsze sytuacja edukacyjna, w jakiej może znaleźć się każdy człowiek wywodzi się nie tyle z potrzeby samego uczenia się, co poznawania własnego potencjału i możliwości. A co za tym idzie do uzyskania indywidualnych korzyści. Po drugie, idąc tym tropem można zatem  doszukać się w każdym ludzkim działaniu możliwości odkrycia własnego potencjału. Z kolei działanie poparte wiedzą teoretyczną wyzwala w ludziach motywację do rozszerzania dalszych horyzontów rozwoju. Stąd jasno wynika, że nauka jest procesem i przebiega pomyślnie tylko wówczas, gdy uczeń ma motywację i mobilizację do odkrycia własnych możliwości.

Dlatego myślą przewodnią szkoleń i warsztatów rozwojowych skierowanych do kobiet  stało się wyłonienie korzyści  z uczestnictwa w tego typu zajęciach. Powstają liczne autorskie projekty warsztatów mające wzmocnić potencjał kobiet. Jeden z nich , nosi roboczą nazwę „grupa Mamma Mia!" i z założenia ma stanowić zajęcia głównie warsztatowe. Adresatkami tegoż projektu mają być KOBIETY, które :

- straciły kontakt ze środowiskiem zawodowym, z powodu utraty pracy lub nagłej choroby, uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków zawodowych,

- są mamami na urlopach macierzyńskich i wychowawczych,

- zmieniły środowisko zamieszkania lub właśnie po dłuższej nieobecności powróciły zza granicy

- niedawno weszły w rolę żony i czują się przytłoczone nadmiarem obowiązków.

Grupa „Mamma Mia!" to propozycja dla kobiet, które chcą rozwinąć bądź zwiększyć swoje umiejętności interpersonalne i autoprezentacyjne oraz pragną dołączyć do grona społecznie aktywnych i świadomych kobiet.  W trakcie cyklicznych spotkań w kameralnym gronie i atmosferze grupy wsparcia oprócz założeń programowych i wykładów na  temat zdrowia, życia zawodowego, partnerstwa, roli mamy, żony i kochanki, przewidziane są także spotkania ze specjalistami, m.in. z dietetyczką, specjalistką od żywienia racjonalnego, z psychologiem/psychoterapeutką, doradcą rodzinnym i zawodowym. Panie będą miały możliwość, w pewnym stopniu, kreować motywy spotkań w zależności od oczekiwań i potrzeb. Projekt zakłada bowiem podział grupy na odrębne cykle spotkań ze wspólnym problemem uczestniczek oraz w zależności od potrzeb i za zgodą grupy, proponowane będą różne techniki i metody radzenia sobie i pracy nad sobą. Przewidziana jest niewielka miesięczna  opłata za udział w warsztatach , w tym Panie mają zapewniony poczęstunek kawowy. Natomiast przyjście na spotkanie z przyjaciółką, mamą lub koleżanką skutkuje tańszą ceną udziału. W miarę rozwoju grupy, przewidziane są również atrakcje dodatkowe, bo wiadomo że nauka przez zabawę to element najbardziej motywujący, do podejmowania wysiłku i pracy. 

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie zdrowiu kobiety i dostarczy uczestniczkom wiedzy m.in. na temat ścisłego związku psychiki z niedomaganiem cielesnym. Żeby zachęcić Panie, które wahają się, czy warto „tracić czas" na takie zajęcia, dodam, że czas poświęcony sobie samej, w intencji polepszenia samopoczucia, wymiany informacji na temat radzenia sobie w trudnościach, czy zdobycia umiejętności lepszego funkcjonowania w społeczeństwie, a przy tym podniesienia pewności siebie i poczucia własnej wartości, jest czasem jak najbardziej pożytecznie wykorzystanym. Skutkującym w niedalekiej przyszłości korzystnymi zmianami w obszarze, w którym indywidualnie każda z pań odnalazła potrzebę dokonania zmiany na lepsze.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena