Wszyscy wiemy, że nie można wyrzucać takich urządzeń jak lodówki, pralki i klimatyzatory po prostu na śmietnik. Ze względu na przepisy proekologiczne musimy te urządzenia oddać do specjalnie przeznaczonych do tego punktów.

Data dodania: 2010-07-02

Wyświetleń: 3703

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W związku z bardzo ostrymi przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi ekologii, w Polsce musiało się zmienić podejście do utylizowania starych urządzeń. Unia przede wszystkim stawia na to, żeby jak najwięcej materiałów było wykonanych tak, by można było je ponownie wykorzystać dzięki recyklingowi. Wiadomo, że nie wszystkie urządzenia, albo części urządzeń, można wykonać w ten sposób. W dodatku w niektórych urządzeniach są niebezpieczne dla środowiska związki chemiczne, które powinny zostać zutylizowane. Tak jest w przypadku większości urządzeń, których zadaniem jest klimatyzacja i chłodzenie. Dlatego właśnie Unia dba o to, żeby każdy kto jest w posiadaniu takich urządzeń nie wyrzucał ich po prostu na śmietnik, tylko zaniósł do punktu, który przekaże go firmie zajmującej się utylizacją.

Dlatego, jeżeli zepsuje się nam w domu klimatyzacja i wezwany fachowiec powie, że trzeba kupić nowe urządzenia, ponieważ te, które mamy do niczego już się nie nadają. Musimy zawieźć je do odpowiedniego miejsca, w którym możemy zostawić zużyte urządzenia tego typu. Jeżeli oddaliśmy klimatyzator do serwisu i dowiadujemy się, że on jest zepsuty, to możemy go tam zostawić, ponieważ punkty serwisowe są miejscami, w których można zostawiać zużyty sprzęt tego typu. Natomiast, jeżeli mamy zepsuty klimatyzator w domu i nie wiemy co z nim zrobić. Mamy kilka możliwości. Przepisy w Polsce uznają za punkty zbierania zużytego sprzętu serwisy, punkty zbierania złomu, sprzedawców detalicznych i sprzedawców hurtowych danych urządzeń. Najprościej będzie sprawdzić, do którego z tych miejsc będzie nam najłatwiej dotrzeć i zawieźć tam zużyty klimatyzator. Dobrze jest wcześniej zadzwonić i upewnić się, że nie będzie żadnych problemów z zostawieniem tam naszego urządzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena