Każdego dnia i każdej nocy miliony osób na całym świecie odwiedzają strony i serwisy internetowe internetowe. Prawdopodobnie znakomita większość z nich nie zastanawia się nad tym, że właśnie ktoś ciężko i intensywnie pracuje aby utrzymać usługi dostępne on-line w bezawaryjnej ciągłej pracy.

Data dodania: 2010-06-29

Wyświetleń: 1955

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Żeby serwisy internetowe, które tak chętnie odwiedzamy mogły być dostępne w internecie praktycznie bez przerwy niezbędne są specjalne maszyny zwane serwerami które ulokowane są w pomieszczeniach specjalnie do tego typu zadań przygotowanych do których często doprowadzone jest kilka źródeł zasilania oraz kilka łącz do internetu a nad całą tą niezwykle skomplikowaną infrastrukturą czuwa człowiek który wykonuje zadanie nazywające się administracja serwerami i należy do jednych z najbardziej nowoczesnych funkcji wśród dostępnych zawodów. Wielu informatyków pracuje codziennie na całym świecie o każdej porze aby zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie wielu centrów danych w których mieszczą się serwery na których swoje dane przechowuje wiele różnych firm i osób prywatnych.

Bezpieczeństwo w sieci stało się ostatnio bardzo ważnym zagadnieniem a w związku z tym wiele firm kładzie na sprawy związane z tym zagadnieniem większy nacisk tak aby sprostać wciąż rosnącym zagrożeniom jakie czekają każdego dnia na serwer, który często przechowuje bardzo dużą liczbę informacji, które mają mniejsze lub większe znaczenie dla wielu osób korzystających z niego o każdej porze dnia lub nocy i w każdej chwili może chcieć uzyskać do nich dostęp a taki stan rzeczy umożliwia ciągła administracja serwerami która zapewnia szybkie wychwytywanie awarii i ich usuwanie. Każdego dnia na świecie zdarza się duża ilość awarii serwerów, które spowodowane są różnego rodzaju nieautoryzowanymi próbami dostępu do nich przez osoby które czerpią korzyści majątkowe z tego typu działalności.

Przechadzając się w wielkiej hali w której słychać głośny szum wentylacji widzimy olbrzymia ilość szaf wypełnionych od góry do dołu serwerami, które bez ustanku pracują i serwują dane przesyłając je przez gęsto usiane kable połączone plastikowymi tasiemkami, które nie pozwalają im się rozlecieć w nieładzie bo w tedy osoba której zadaniem jest administracja serwerami miała by z pewnością wielki problem aby rozwiązać taką plątaninę i ponownie ułożyć ją starannie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena