Ponieważ nowoczesne procesory doskonale radzą sobie z wirtualizacją, we wszystkich wiodących systemach operacyjnych pojawiły się aplikacje i rozszerzenia umożliwiające uruchomienie na fizycznym komputerze kilku maszyn wirtualnych. W świecie administracji serwerami taka funkcjonalność ma wiele ciekawych zastosowań.

Data dodania: 2010-09-14

Wyświetleń: 2184

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W niniejszym artykule zostaną wymienione i omówione tylko dwa sposoby wirtualizacji, które nadają się do wykorzystania na serwerach. Obydwa sposoby reprezentują dwa zupełnie różne podejścia do zagadnienia i pozwolą administratorowi systemu linux na wybranie najbardziej odpowiedniej do jego potrzeb opcji.

OpenVZ to łatka do kernela linuxa, która rozszerza jego funkcjonalność o możliwość tworzenia i uruchamiania na serwerze maszyn wirtualnych, które nie są zupełnie niezależne i mają kilka ograniczeń takich jak na przykład współdzielenie kernela z systemem operacyjnym linux gospodarza. Tak na prawdę to tak technika wirtualizacji z punktu widzenia administratora przypomina raczej uruchomienie całego niezależnego systemu operacyjnego na swojego rodzaju więzieniu (ang. jail) i odizolowanie go pozostałych elementów systemu operacyjnego linux oraz zapewnienie mu określonych warunków funkcjonowania. Administracja linux dzięki takiemu rozwiązaniu staje się łatwiejsza a zasadniczą zaletą takiego rozwiązania jest znacznie zmniejszona ilość niezbędnych zasobów  dla zapewnienie funkcjonowania samej wirtualizacji w systemie linux.

Kolejnym przykładem jest XEN, który jest również dostarczany w postaci łatki na kernel systemu operacyjnego linux jednak jego architektura zasadniczo różni wyżej opisanej techniki wirtualizacji. Uruchomienie maszyny wirtualnej wiąże się tutaj z utworzenie zupełnie niezależnego środowiska, które jest zupełnie odizolowane od systemu linux gospodarza a jedyne punkty sytemu to te które są niezbędne do funkcjonowania całego mechanizmu. System operacyjny gościa może posiadać swój własny kernel niezależny od systemu gospodarza co daje możliwość uruchomienia poza linuxem również innych systemów operacyjnych. Tak dużą elastyczność okupiono znaczną konsumpcją zasobów systemu operacyjnego linux gospodarza i jest to największa wada tego rozwiązania.

Pamiętać należy, że każdy administrator linux powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie będzie dla określanej sytuacji najlepsze. Ponieważ obydwa maja określone wady i zalety, co więcej te wady i zalety są przeciwstawne, nie można jednoznacznie stwierdzić która technika wirtualizacji jest lapsza a która gorsza.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena