Cloud computing to najnowsza technologia, która służy do przechowywania danych firmowych oraz prywatnych na serwerach niezależnych od użytkownika. Niektórzy jednak mają obawy, czy ten sposób przechowywania danych jest bezpieczny. Warto sprawdzić, czy są one uzasadnione.

Data dodania: 2013-08-29

Wyświetleń: 1612

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na zewnętrznych serwerach przechowujemy coraz więcej informacji. Z cloud computing korzystają wielkie korporacje, państwowe instytucje, firmy z sektora MŚP oraz prywatne osoby. Niektórzy zachwyceni są prostotą obsługi, możliwościami przechowywania danych oraz mniejszymi kosztami. Nie milkną jednak głosy, które sprzeciwiają się zbyt dużej integracji chmury i biznesu. Jeden z nich należał do Steve'a Wozniaka, założyciela Apple, który miał spore obawy przed przenoszeniem zbyt wielu danych do chmury.

Niektóre osoby mają również obawy nie tyle przed samą chmurą, ile przed ryzykiem przechowywania w niej danych. W końcu przenosimy je w miejsce, do którego nie mamy fizycznego dostępu. To uzależenienie od zewnętrznego systemu może niepokoić, jednak warto dowiedzieć się o systemach bezpieczeństwa, jakie są zachowane na serwerach. Kluczowe dla bezpieczeństwa przechowywania danych jest data center, które powinno spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. 

Podstawowym wymaganiem wobec data center jest nowoczesny system chłodzenia, który pozwoli zachować bezpieczną temperaturę serwerów. Najczęściej wykorzystuje się do tego wodę, która przyjmuje ciepło z serwerowni. Oprócz tego w nowoczesnych data center zainstalowane są klimatyzatory i wentylatory, które pozwalają uzyskać optymalną temperaturę (powinna ona wynosić 15-17 stopni Celsjusza). 

Data center ma również odpowiednie zabezpieczenia w przypadku sytuacji losowych, takich jak pożar, wyłączenie zasilania lub awaria łączy internetowych. W takim przypadku możemy jednak być spokojni o nasze dane, gdyż nowoczesna serwerownia posiada zazwyczaj zasilanie z kilku oddzielnych trafostacji, posiada również agregat prądotwórczy i korzysta z kilku niezależnych dostawców łączy internetowych. Tak więc w przypadku awarii prądu lub łączy internetowych serwery będą nadal działać. 

Zostaje również kwestia bezpieczeństwa samego przechowywania danych. Data center posiadają oprogramowanie, które chroni przed wdarciem się niepożądanych osób czy wirusów do danych przechowywanych na serwerach. Wśród rozwiązań najczęściej stosowanych można wymieniać cykliczny backup oraz dodatkowy backup na streamerach, fizyczne firewalle, system prewencji intruzów IPS oraz połączenie z serwerem wirtualnym przy pomocy tunelu VPN. 

Trzeba przyznać, że takich zabezpieczeń nie znajdziemy w naszych komputerach. Każdego roku 6% użytkowników traci swoje dane w wyniku spięcia, pożaru, zalania lub zainfekowania systemu przez wirusy. Stworzenie takiego systemu zabezpieczeń, jaki jest w nowoczesnych data center, może być bardzo kosztowne nawet dla sporych firm. Przechowywanie swoich danych w cloud computing może przynieść nie tylko spore oszczędności, ale również poprawić bezpieczeństwo przechowywania danych. Zostaje nam wybrać bezpieczne data center, któremu powierzymy nasze dane.

 

 

Źródła:

1. Karol Kopańko, Cloud Computing - czy przyszłość będzie "pochmurna"?, http://antyweb.pl/chmura/, 29 sierpnia 2013 

2. Łukasz Żur, Bezpieczeństwo w chmurach, http://erp-portal.pl/edukacja-col-mass-1/rynek-erp-collmass1/376.html, 29 sierpnia 2013

3. Nadciąga chmura... obliczeniowa, http://erp-portal.pl/konteksty/konteksty/1104-nadciaga-chmura-obliczeniowa.html, 29 sierpnia 2013

Licencja: Creative Commons
0 Ocena