Firmy z branży technologii informatycznych rywalizują na polskim rynku wartym w tym roku ok. 32 mld zł, czyli według danych IDC Polska o 10% większym w porównaniu z rokiem ubiegłym. Prognozowany przez analityków Gartnera światowy wzrost nakładów na IT sięgający 3,67 mld $ napawa optymizmem polskie przedsiębiorstwa.

Data dodania: 2011-07-22

Wyświetleń: 1453

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hossa skłania je do szukania nisz i innowacyjnych rozwiązań. Mimo ogromnej konkurencji gra jest warta świeczki.

Choć światowy rynek IT zdominowały korporacyjne giganty, istnieją jeszcze niezagospodarowane obszary, których wartość systematycznie wzrasta. Jedną z nisz są rozwiązania chmurowe (ang. cloud computing), na które – przy uwzględnieniu jedynie usług ogólnodostępnych – w 2010 r. przeznaczono 74 mld dolarów.

Technologia cloud computing polega na dostarczaniu aplikacji w formie usługi on-line. Użytkownicy korzystają ze specjalistycznego oprogramowania zainstalowanego na zdalnej platformie tylko wtedy, gdy tego potrzebują. Dzięki temu unikają kosztów zakupu i eksploatacji dodatkowego sprzętu – mówi Jadwiga Wojtas, dyrektor do spraw strategii firmy informatycznej Soneta z Krakowa.

Ogromny potencjał rynkowy sprawia, że innowacje spod znaku cloud computing rozwijają się najprężniej. Według Gartnera w 2015 r. wydatki przeznaczone na takie rozwiązania osiągną pułap 177 mld dolarów, co stanowić będzie 5% wszystkich wydatków na IT.

 

ERP w chmurach

 

W Polsce do grona twórców tego typu platform należy właśnie firma Soneta, której sztandarowym produktem jest oprogramowanie ERP (ang. enterprise resource planning – zaawansowane zarządzanie zasobami firm) ENOVA. W rozstrzygniętym w maju konkursie Microsoftu na najlepszą aplikację cloud computing ENOVA znalazła się w finałowej dziesiątce, co zapewniło Sonecie status złotego partnera potentata z Redmond.

Wysokie miejsce w konkursie Microsoftu to niejedyne wyróżnienie przyznane oprogramowaniu ENOVA. System otrzymał szereg nagród m.in. dla najlepszych aplikacji współpracujących z platformą Microsoft SQL Server 2005, Visual Studio 2005, BizTalk Server 2006, a jego producent otrzymał w ubiegłym roku certyfikat Solidna Firma. Czym więc wyróżnia się ENOVA spośród rozwiązań proponowanych przez konkurencję? – Nasze oprogramowanie ma budowę modułową. Dzięki temu klient sam decyduje, które elementy wybrać z szerokiej gamy dostępnych aplikacji, poczynając od w pełni funkcjonalnego programu księgowego i kadrowo-płacowego, po moduły do obsługi CRM i wsparcia sprzedaży mobilnej. System można rozbudowywać wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, co sprawia, że użytkownik unika kosztownej wymiany oprogramowania. Wychodząc poza ramy rozwiązań „pudełkowych”, czyli tworzonych wyłącznie dla jednego sektora, ENOVA świetnie wspomaga działanie podmiotów gospodarczych o różnej skali, począwszy od niewielkich firm i fundacji, po banki i wielkie korporacje – mówi Jadwiga Wojtas.

 

Wysoka jakość na konkurencyjnym rynku

 

Jak Soneta wypada na tle firm z branży? – W 2010 r. uzyskaliśmy wysoki, 44-procentowy wzrost sprzedaży licencji na nasze oprogramowanie. W opublikowanym w czerwcu raporcie „Computerworld TOP 200 Rynek Informatyczny i Telekomunikacyjny 2011” uplasowaliśmy się na 10. miejscu wśród firm uzyskujących przychody ze sprzedaży systemów CRM. Zajęliśmy też 11. miejsce jako firma uzyskująca przychody z licencji ERP i uzyskaliśmy bardzo dobrą 34. lokatę wśród firm sprzedających własne aplikacje. To istotne, bo Soneta ma tylko 0,15% udziału w rynku oprogramowania – przekonuje Jadwiga Wojtas. – Uczestniczymy także w tegorocznej edycji konkursu „Jakość Roku” w kategorii „usługa”. Mamy świadomość, że oprogramowanie i serwis, które proponujemy, są najwyższej jakości. Chcielibyśmy jednak otrzymać certyfikat przyznawany przez zewnętrzne źródło. Tytuł „Jakość Roku” będzie uhonorowaniem naszej ciężkiej pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena