Powstające jak grzyby po deszczu nowe place zabaw na osiedlach są zdecydowanie dobrym zjawiskiem. Dzięki nim dzieci mają gdzie spędzać czas ze swoimi rówieśnikami.

Data dodania: 2010-06-24

Wyświetleń: 1795

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spędzanie czasu w towarzystwie rówieśników jest szczególnie ważne właśnie podczas zbliżających się wakacji, gdy często dzieci pozostawione same sobie zwyczajnie nudzą się samotnie w domach, co jest niebezpieczne, ponieważ nie rozwija zdolności do komunikacji, nie ćwiczy kreatywności, czy w końcu dla samego zdrowia i prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka jest niebezpieczne. Plac zabaw i huśtawki, zjeżdżalnie, oraz inne urządzenia mają spowodować, odciągnięcie ich od komputera, czy telewizora.
Pełni zaufania zatem do nowo wybudowanych placów zabaw wysyłamy swoje pociechy do zabawy na nich nie bardzo się przejmując tym jak wygląda bezpieczeństwo na nich. A bywa, niestety, różnie.
Chociaż standardy bezpieczeństwa zdecydowanie poprawiły się na przestrzeni ostatnich lat, to i tak zdarzają się na placach zabaw urządzenia, które grożą większym lub mniejszym niebezpieczeństwem dla dzieci. Największymi problemami są niebezpieczne elementy znajdujące w budowie urządzenia, niska jakość wykonania, czy zbyt mała wytrzymałość. Np. Producent zjeżdżalni często nie wkopuje huśtawki, tylko zabezpiecza ją betonem. Ten beton jednak bywa nie osłonięty nawet warstwą piachu, która zabezpieczała by przed niebezpiecznym upadkiem, czy nawet zjazdem z wysokości. Wszystkie urządzenia powinny być zabezpieczone przez producenta placu zabaw chociaż przez dużą warstwę piasku. Są też specjalne maty, które mogą wyścielać plac zabaw charakteryzujące się dużą elastycznością.
Problemem są też za słabe materiały użyte do produkcji, czy montażu. Widok połamanej huśtawki, za której stan nie zawsze muszą odpowiadać wandale wcale nie jest taki rzadki. Najczęściej są one produkowane z drewna, a drewno niezabezpieczone przed oddziaływaniem wody i słońca traci swoją wytrzymałość powodując poważne zagrożenie złamania się podczas używania.
Ostatnim problemem jest niska jakość wykonania. Wystające krawędzie, niedobite gwoździe, niedokręcone śruby itd. Często dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie, po pewnym okresie użytkowania, gdy materiał się po prostu „wyrabia". Jeżeli już podczas odbioru, plac zabaw wykazuje spore niedoróbki, to powinien być automatycznie dyskwalifikowany jako miejsce do zabawy dla dzieci i oddany do poprawy.
Wszelkie te problemy mogą wynikać zarówno z winy producenta palcu zabaw jak i ekipy montującej urządzenia. Dlatego ważna jest kontrola zarówno przed wybraniem producenta i wykonawcy jak i trakcie przeprowadzanych prac instalacyjnych. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w trakcie ich zabawy powinno być podstawowym celem wykonawców.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena