Czy można otrzymać z banku kredyt firmowy pod zastaw kredytu kupieckiego? Brzmi bez sensu, ale naprawdę można. Dowiedz się, jak tego dokonać i na czym to polega.

Data dodania: 2010-06-21

Wyświetleń: 2235

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dokładniej chodzi o towary zakupione na kredyt kupiecki. Kredyt kupiecki polega na sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem zapłaty. Nabywca zamiast płacić za nie gotówką przy odbiorze, płaci (ma zapłacić) w ustalonym w umowie, na fakturze terminie. Udzielenie kredytu kupieckiego wiąże się z powstaniem pewnego ryzyka dla sprzedawcy gdyż nie ma pewności że nabywca dokona zapłaty. Dlatego czasem nabywca musi sobie najpierw zaskarbić zaufanie dostawcy, dać się poznać jako wiarygodny i rzetelny partner zanim wynegocjuje kredyt kupiecki zamiast płatności za gotówkę przy odbiorze towaru. Często jednak od samego początku relacji handlowych współpraca opiera się na kredycie kupieckim. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących biznesmenów, właścicieli hurtowni czy sklepów, którzy nie posiadają jeszcze kapitału, majątku na zabezpieczenie pod kredyt firmowy a chcą rozwijać działalność gospodarczą. Jednak to nie koniec możliwości kredytowania się.

Towary zakupione na kredyt kupiecki czyli z odroczonym terminem płatności stają się zwykle własnością nabywcy i formalnie od razu powiększają jego majątek zanim dokona on za nie zapłaty. Tym samym powstaje możliwość zaciągnięcia bankowego kredytu pod zabezpieczenie. Pod zabezpieczenie właśnie tych towarów zakupionych na kredyt kupiecki. Bank może udzielić kredytu pod zastaw tychże towarów spisując z kredytobiorcą umowę przewłaszczenia rzeczy - towarów znajdujących się na stanie (w hurtowni, w sklepie) kredytobiorcy. Przez to bank staje się właścicielem przewłaszczonych rzeczy do czasu spłaty kredytu. Nasuwa się jednak w związku z tym pytanie jaki jest sens dokonywać przewłaszczenia towaru na rzecz banku skoro towar został zakupiony po to aby go sprzedawać a nie tkwić jako zastaw kredytu. Otóż w umowach przewłaszczenia rzeczy określonych co do gatunku bardzo często znajduje się zapis zezwalający kredytobiorcy na sprzedaż przedmiotów przewłaszczonych na rzecz banku pod warunkiem jednoczesnego zastępowania sprzedanych przedmiotów takimi samymi. Czyli, jeśli kredytobiorca prowadzący np. sklep odzieżowy sprzedał dziesięć skórzanych kurtek będących własnością banku z tytułu umowy przewłaszczenia rzeczy określonych co do gatunku, to wystarczy że zastąpi je takimi samymi dziesięcioma kurtkami (zakupionymi pewnie znów na kredyt kupiecki) i wszystko jest w porządku, biznes się kręci.

Rozpoczynając działalność gospodarczą a narzekając na brak kapitału, wykaż się więc efektownym biznes planem i darem przekonywania dostawców abyś na starcie otrzymał kredyt kupiecki.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena