W telewizji analogowej głównym parametrem mierzonym, obok poziomu sygnału na wejściu instalacji i gniazdach końcowych, jest parametr C/N, czyli stosunek poziomu nośnej sygnału danego kanału do poziomu szumu.

Data dodania: 2010-06-14

Wyświetleń: 5589

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Parametr ten nie niesie jednak informacji o szumach fazowych, z którymi do czynienia mamy przy transmisji sygnałów cyfrowych. Profesjonalny instalator, który chce poznać i przeanalizować źródła zaszumienia sygnału w instalacji, wybierze do tego celu diagram konstelacji.
Poniżej przedstawiono przykładowe diagramy konstelacji dla sygnału DVB-T. Pokazano również jak je należy interpretować.

0001020130

Diagram konstelacji sygnału DVB-T - sygnał dobry oraz sygnał zaszumiony
(rys. Sunrise Telecom Broadband)


0001020131

Podstawowa interpretacja diagramów konstelacji.Rozmycie punktów konstelacji odzwierciedla się bezpośrednio w MER,tak istotnym dla sygnałów cyfrowych.

MER (Modulation Error Ratio MER [dB] = 10log (wartość błędu/wartość symbolu)) jest miarą jakości nadajnika oraz odbiornika w systemach transmisyjnych wykorzystujących cyfrowe modulacje, takie jak QAM (Quadrature Amplitude Modulation). Sygnał wysłany przez idealny nadajnik oraz odebrany przez idealny odbiornik cechowałby diagram konstelacji z precyzyjnie umieszczonymi na swoich miejscach punktami konstelacji. Modulacja QAM będąca wypadkową modulacji amplitudy i fazy jest podatna zarówno na szumy amplitudowe, jak i fazowe. Analiza diagramu konstelacji pozwala zlokalizować wpływ zakłóceń sygnału.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena