Powszechnie wiadomo, że zabawki drewniane mają wyjątkowe właściwości - są trwałe, doskonale stymulują wszystkie zmysły dziecka i pozwalają na kontakt z naturą. Wiele osób zastanawia się jednak, jak mogą być przyjazne środowisku zabawki, do których wyprodukowania potrzebny jest naturalny surowiec czyli drewno.

Data dodania: 2010-06-07

Wyświetleń: 3177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zabawki drewniane a ekologia

Pozyskiwanie drewna do produkcji zabawek nie ma nic wspólnego z zagrażającymi środowisku naturalnemu masowymi wycinkami lasów. Drewno wykorzystywane do wytwarzania zabawek pochodzi najczęściej ze specjalnych, kontrolowanych upraw, gdzie drzewa wycinane są w sposób zaplanowany i niezaburzający funkcjonowania ekosystemu. Jako przykład odpowiedzialnego gospodarowania naturalnym surowcem posłużyć może pochodząca z Tajlandii renomowana i rozpoznawana na całym świecie firma Plan Toys, która jako pierwsza zaczęła produkować zabawki z drewna kauczukowego. Wykorzystywany surowiec pochodzi z plantacji drzew kauczukowych hodowanych w celu pozyskiwania lateksu.          

Plan Toys - Drewniaczek.eu importerem

Drewno kauczukowe

Kauczukowce uprawiane są głównie w Południowo-wschodniej Azji, a wydzielany przez nie sok jest podstawowym źródłem naturalnego kauczuku na świecie. Pracownicy na plantacjach codziennie nacinają korę drzew i zbierają wydobywający się sok, który następnie wyciska się i suszy. Po około 25 latach drzewa przestają jednak dawać lateks i zostają przeznaczone do wycięcia. Zamiast pozwolić zmarnować cenny surowiec, jakim jest drewno kauczukowca, firma Plan Toys wykorzystuje je do tworzenia wysokiej jakości zabawek dla dzieci. Warto też dodać, że na plantacjach w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzi się nowe, co pozwala utrzymać stałą równowagę w ekosystemie. Drewno kauczukowe jest więc przyjazne dla środowiska, a ponadto charakteryzuje się gęstym usłojeniem i zwartą strukturą, co nadaje mu wyjątkową twardość i wytrzymałość, czyli cechy bardzo wskazane w przypadku zabawek.

Drewniany konik na biegunach Plan Toys Arabian Jeździk Plan Toys  Zestaw śniadaniowy Plan Toys

Ekologiczne zabawki

Drewniane zabawki w pełni zasługują na miano ekologicznych także z tego względu, że służą zdecydowanie dłużej niż zabawki plastikowe. Są znacznie trwalsze, wolniej lub też prawie wcale się nie zużywają, a wyrzucone w końcu do śmieci - szybciej się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Wielu producentów dba również o to, żeby nie tylko same zabawki były przyjazne dla środowiska, ale także stosowane do ich wykończenia farby i lakiery oraz opakowania, w jakich są sprzedawane. Wymieniona firma Pan Toys maluje swoje zabawki wyłącznie bezpiecznymi barwnikami na bazie wody, poszczególne ich elementy łączy nietoksycznymi klejami, a pakuje je w kolorowe kartoniki wykonane z makulatury i nadrukowane specjalnym tuszem z soi. W ekologicznym podejściu do produkcji zabawek idzie jeszcze dalej, pozyskując do swojej fabryki część energii z biomasy i paneli słonecznych.

Coraz więcej firm produkujących zabawki oprócz wykorzystywania ekologicznych surowców stara się także stosować przyjazne dla środowiska metody ich wytwarzania. Warto iść za tym ekologicznym trendem i kupując zabawkę dla dziecka zwrócić uwagę na jej pochodzenie, aby dokonać w pełni świadomego i szanującego przyrodę wyboru.          

Kroczący słoń - Plan Toys Drewniane domino Plan Toys Pochylnia Klik-klak

Licencja: Creative Commons
0 Ocena