Kosmetologia to coraz popularniejszy kierunek studiów. Dla wielu praca w gabinecie kosmetycznym jest atrakcyjna. Na co więc zwrócić uwagę planując studia? 

Data dodania: 2010-05-28

Wyświetleń: 2711

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kosmetologia to coraz popularniejszy kierunek studiów. Dla wielu praca w gabinecie kosmetycznym jest atrakcyjna. Na co więc zwrócić uwagę planując studia?

Kosmetologia jako kierunek lub specjalność oferowana jest zarówno przez uczelnie publiczne jak i prywatne. W wyniku kontroli komisji akredytacyjnej prowadzonej w latach 2005-2007 wszystkie uzyskały akredytacje, a więc studia na nich odbywały się zgodnie z zasadami określanymi przez prawo. To ważne, bo wciąż zdarza się, że studenci nabierani są na oferty będące w sprzeczności z prawem (słynna uczelnia z Łodzi).

Po pierwsze praktyka

Przy wyborze uczelni należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym i najważniejszym jest praktyka. Kosmetologia jest jedną z tych dziedzin, w której sama teoria nie wystarczy do uprawiania zawodu. Potrzeba praktyki i to już w czasie studiów. Z tego względu przyszły student powinien sprawdzić, czy wybrana przez niego szkoła oferuje dostęp do odpowiednich, nowoczesnych urządzeń, czy jest możliwość wykonywania zabiegów na ćwiczeniach. Warto także sprawdzić jak przygotowane są stanowiska pracy – czy są na nich urządzenia aktualnie wykorzystywane w pracy kosmetyczki, czy takie które dawno już wyszły z użycia?

Wbrew pozorom to poważny problem. Zwróciła na to uwagę komisja akredytacyjna, której zdaniem uczelnie państwowe dysponują szeroką bazą pracowni do zajęć praktycznych, ale z ich użytecznością w nauczaniu kosmetologii różnie bywa. Według komisji jeszcze gorzej w tej dziedzinie było w przypadku uczelni niepublicznych. Tymczasem kosmetologia wymaga dostępu do sprzętu nie można o tym zapominać.

Samo wyposażenie – na co zwracała uwagę komisja – nie wystarczy. Dobra kosmetologia będzie gwarantować swoim studentom odpowiednią ilość zajęć praktycznych realizowanych solidnie i porządnie. Wszystkie ćwiczenia muszą być przygotowane tak, by student miał możliwość dostępu do profesjonalnych produktów kosmetycznych i mógł doskonalić umiejętności praktyczne wykorzystując je w zabiegach.

Po drugie – jeszcze raz praktyka

W przypadku zajęć praktycznych trzeba uważać szczególnie. Może się bowiem zdarzyć, że w planie ujęta będzie większa ich ilość niż będzie się odbywać w rzeczywistości. Ćwiczenia muszą być dobrze zaplanowane, powinny mieć charakter instruktażowy, a używane produkty być zróżnicowane. Dlaczego? Chodzi o to, żeby student miał pełny przegląd tego, co w kosmetologii się dzieje.

Także w tej kwestii wypowiada się komisja akredytacyjna. Jej zdaniem studenci powinni mieć możliwość praktycznego zastosowania swoich umiejętności i sprawdzenia ich na zajęciach w przychodniach specjalistycznych oraz szpitalnych oddziałach dermatologicznych.

Ważna jest także oferta praktyk zawodowych. Dlaczego? Bo dopiero pracując z rzeczywistym klientem student może sprawdzić swoje umiejętności. Uczelnia powinna mieć program stażów czy praktyk i współpracować w tej kwestii z gabinetami czy firmami działającymi w branży.

Nie wiadomo, czy idealna uczelnia istnieje. Jednak każdy, kogo interesuje kosmetologia powinien spróbować ją znaleźć. Może bowiem dużo zyskać, ale też sporo stracić.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena