Sucho w gardle, spięte mięśnie, ból brzucha i głowy, spocone dłonie, przyspieszone bicie serca? Niewielka ilość stresu działa mobilizująco. Zbyt duży stres może zabić. Jak go wyeliminować?

Data dodania: 2010-05-25

Wyświetleń: 3166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stres egzaminacyjny

Sucho w gardle, spięte mięśnie, ból brzucha i głowy, spocone dłonie, przyspieszone bicie serca? Jeśli twoje ciało wysyła podobne sygnały przed ważnym egzaminem możesz być ofiarą stresu egzaminacyjnego. Stres egzaminacyjny nie pozwala ci się skoncentrować, podsuwa różne negatywne myśli – 'Już kiedyś nie zaliczyłem egzaminu, mimo że byłem przygotowany', 'Co będzie jeśli obleję?', 'Inni na pewno są świetnie przygotowani i poradzą sobie lepiej niż ja'. Niewielka ilość stresu jest korzystna i działa mobilizująco, jeśli jednak zauważasz u siebie kilka wspomnianych objawów twój poziom stresu może być zbyt wysoki. Jak temu zaradzić?

Przed egzaminem

Po pierwsze – Bądź przygotowany! Im więcej wiesz tym mniej będziesz się denerwować. Zaplanuj swój czas tak, żeby dać sobie szansę na opanowanie większości materiału. Jeśli za rok czeka cię egzamin maturalny pomyśl o dobrym kursie lub korepetycjach już dziś! Ucz się systematycznie i planowo. Zacznij od najważniejszych zagadnień. Jeśli nie skończyłeś nauki danego tematu nie zaczynaj uczyć się kolejnego!

Po drugie – Poznaj reguły gry! Wymagana wiedza merytoryczna to nie wszystko. Dowiedz się jaka jest forma egzaminu, jakie są rodzaje pytań, ile będziesz mieć czasu na odpowiedź, jakie są kryteria oceniania. Pomocne będzie zapoznanie się z podobnymi, przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi. Im więcej wiesz o egzaminie tym pewniej się czujesz.

Po trzecie – Wysypiaj się, jedz lekkie posiłki. Brak snu zwiększa prawdopodobieństwo zapomnienia informacji i znacząco utrudnia koncentrację. Kiedy zbliża się wieczór przed ważnym egzaminem odłóż notatki, weź gorącą kąpiel i połóż się spać. Rano będziesz bardziej zrelaksowany, przypomnisz sobie więcej informacji. Unikaj tłustych potraw, słodkich napojów gazowanych i nadmiernych ilości słodyczy. Jedz owoce i warzywa, pij wodę, nie zapominaj o ćwiczeniach fizycznych. To naprawdę pomaga!

Po czwarte - Myśl pozytywnie! Nie wierz w plotki, pozbądź się przesądów egzaminacyjnych ('w tym roku egzamin na pewno będzie trudniejszy', 'pytania tego typu są zawsze podchwytliwe'). Nie musisz znać odpowiedzi na każde pytanie! Nie można nauczyć się wszystkiego. Nawet jeśli się nie uda, zawsze można spróbować zdać egzamin poprawkowy. Pogódź się z ewentualną porażką i zacznij robić wszystko, aby jej uniknąć.

W trakcie egzaminu

Po pierwsze – Nie jest ważne co się dzieje wokół, realizuj założone cele. W sali egzaminacyjnej może być tłoczno, ktoś kto usiadł niedaleko może mieć kaszel, z zewnątrz mogą dobiegać odgłosy ulicy. Przygotuj się na to i nie pozwól by elementy otoczenia wpłynęły na twoją pracę. Dowiedz się gdzie będziesz zdawać egzamin, nie przyjeżdżaj za wcześnie ani za późno, zajmij dobre miejsce daleko od drzwi i przejść między ławkami. Nie interesuj się innymi.

Po drugie – Bądź skoncentrowany i uważny! Pamiętaj, że egzamin to nie wyścig, nie spiesz się. Zanim zaczniesz odpowiadać na pytania powoli przejrzyj cały arkusz egzaminacyjny. Dzięki temu unikniesz uczucia niepewności i zaskoczenia rozwiązując później kolejne części egzaminu. Nie przejmuj się jeśli nie pamiętasz odpowiedzi, trudniejsze pytania możesz pominąć i wrócić do nich później. Uważnie czytaj polecenia, upewnij się, że odpowiedziałeś na wszystkie pytania, przenieś odpowiedzi na kartę odpowiedzi jeśli wymaga tego formuła egzaminu.

Po trzecie – Jeśli pojawi się silny stres nie wpadaj w panikę – możesz go zwalczyć. Najlepszą odpowiedzią na sytuację stresującą jest podjęcie działania – przypomnij sobie materiał robiąc notatki na dodatkowej kartce papieru. Jeśli czujesz napięcie mięśni weź kilka głębokich oddechów i świadomie napinaj poszczególne grupy mięśni przez ok. 10 sekund następnie pozwól im się rozluźnić. Powtórz kilka razy, powinieneś poczuć się bardziej zrelaksowany.

Po egzaminie

Oceń w jakim stopniu udało ci się zapanować nad stresem. Czy stres był mniejszy niż na poprzednim egzaminie? Jakie działania przyniosły najlepsze efekty? Które działania nie pomogły w zadowalającym stopniu? Refleksja pomoże ci w ograniczeniu lub wyeliminowaniu stresu przy okazji kolejnego egzaminu.

Jesteś gotowy

Bądź dobrej myśli. Nauka na kursach, korepetycje, wieczory spędzone przy książkach przyniosą pozytywne efekty. Nie możesz pozwolić by stres utrudnił ci osiągnięcie dobrych wyników na egzaminie. Świadomość możliwości pojawienia się oznak stresu, pogodzenie się z tym faktem oraz znajomość sposobów na poradzenie sobie ze stresem pozwala znacząco ograniczyć jego oddziaływanie. Stres karmi się twoją niepewnością i brakiem wiedzy. Kiedy wiesz więcej stajesz się bardziej pewny siebie a stres musi odejść w poszukiwaniu ofiary, która nie wie jak go wyeliminować.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena