Czy Futbol Amerykański jest jeszcze Amerykański? Zgoda- kolebka tego sportu to niewątpliwie Ameryka. Stamtąd też został zaimportowany do Europy, ale tempo wzrostu popularności w Polsce jest tak ogromne, że niebawem Futbol Amerykański zacznie pretendować do miana polskiego sportu narodowego. Brzmi niewiarygodnie? Przyjdź na mecz i sam się przekonaj.

Data dodania: 2010-05-20

Wyświetleń: 1617

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od Soccer do Football
Stany Zjednoczone, wiek XIX. Sport kwitnie w największych amerykańskich uczelniach. Do 1869 roku największą popularnością cieszą się sekcje Soccera. Jednak następne 7 lat na zawsze zmieni oblicze sportu w Stanach.
Rugby zyskuje na popularności, jednocześnie reguły poddawane są kolejnym modyfikacjom. Już w 1876 roku zostają spisane pierwsze zasady Futbolu Amerykańskiego.
Na boisku o długości 120 jardów i szerokości 53 i 1/3 jarda (1 jard to 0.9144 metra), o każdy odcinek murawy zażarcie walczy w sumie 22 zawodników (11 kontra 11). Głównym celem obu drużyn jest przetransportowanie piłki („jaja"), do strefy punktowej: end zone i zdobycie 6 punktów, ewentualnie trafienie piłką między słupki bramki, zdobywając 3 punkty. Jeżeli teamowi posiadającemu piłkę, nie uda się w 4 próbach pokonać odcinka 10 jardów, następuje zmiana posiadania piłki - atakuje drużyna przeciwna.
Można byłoby opowiadać, jak futbol krok po kroku stawał się najpopularniejszym sportem, zawodnicy bili kolejne rekordy, a stadiony mieszczące 100 000 widzów wyrastały jak grzyby po deszczu. Tę historię znają prawie wszyscy.
Ale co z tą Polską?

Welcome to Poland
Futbol Amerykański przez wiele lat funkcjonował w Polsce zupełnie amatorsko, bez szansy przebicia się do sportowego mainstreamu. Wytrwali pasjonaci, dzięki konsekwencji i zaangażowaniu, doprowadzili do powstania w 2004 roku Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, a w 2006 roku, Polskiej Ligii Futbolu Amerykańskiego, w której wówczas zagrały 4 drużyny.
Wystarczyło zaledwie 41 miesięcy, aby w 2010 roku, w dwóch ligach (PLFA I, PLFA II - powst. w 2008 r.), walczyły już 22 drużyny z całej Polski, których szeregi zasila 38 obcokrajowców z 15 krajów.
Liga ma kilku faworytów. Piekielnie mocną reprezentację Dolnego Śląska stanowią dwie drużyny z Wrocławia: Devils i Crew. W „Galicji" rządzą Kraków Tigers, którzy z hukiem wracają do PLFA I. Walki o najwyższe miejsca nie odpuszczą z pewnością Warszawcy Eagles, Zagłębie Steelers i mistrzowie Polski 2009: AZS Silesia Miners. Bohaterami niezwykle ciekawego meczu tego sezonu byli właśnie „Minersi", którzy ulegli beniaminkowi ligii - „Tigersom". Widowisko dostarczyło krakowskim kibicom mnóstwo emocji!

Tego marszu nikt nie zatrzyma
Rok 2010 jest przełomowy dla Futbolu Amerykańskiego w Polsce. W ten sport angażują się coraz więksi sponsorzy, którzy obserwując rodzącą się modę na FA i rosnące zainteresowanie młodzieży, dostrzegają w nim ogromny potencjał marketingowy. Każde duże miasto i region reprezentowane są przynajmniej przez jedną drużynę. Każda z nich liczy sobie od kilkunastu do kilkudziesięciu zawodników (rekord w 2009 roku to 68 graczy). Śmiało zatem można powiedzieć, że Futbol Amerykański to w naszym kraju najbardziej dynamicznie rozwijający się sport.

Wyłowione z sieci
Wystarczy użyć wyszukiwarki, aby trafić na setki wątków dyskusyjnych, filmów na YouTube, zdjęć, wortali i stron poświęconych Futbolowi Amerykańskiemu w Polsce. Wynika z nich, że ludzie zaczynają być świadomi wyjątkowości tego sportu, przestają kojarzyć go i porównywać z Rugby. Właściwie jedyny element wspólny współczesnego Futbolu Amerykańskiego i Rugby, to...kształt piłki. Cała reszta to już zupełnie inna bajka.

A na meczach...
Coraz pełniejsze trybuny, a na nich całe rodziny. Bo mecze to nie tylko 4 piętnastominutowe kwarty widowiskowej i emocjonującej walki. To również szereg eventów, konkursów i występów, odbywających się na stadionach w dniu meczu - przed, w trakcie i po. Kultury kibicowania mogłoby pozazdrościć wiele drużyn piłkarskich. Panuje przyjazna atmosfera, choć powietrze naelektryzowane jest emocjami.
I o to w tym wszystkim chodzi. Futbol Amerykański zdaje w Polsce egzamin.

Licencja: Creative Commons