Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, dociera do nas bardzo wiele informacji w bardzo krótkim czasie. Chłoniemy je szybko, mniej lub bardziej efektywnie, potrzebnie lub niepotrzebnie. Trzeba wiedzieć dużo, szybko podejmować decyzje, szybko przyswajać wiedzę i jeszcze szybciej ją wykorzystywać. Często jesteśmy zmęczeni, mamy dość tego ciągłego pośpiechu, chcielibyśmy zwolnić a przy tym być bardziej efektywni, robić więcej w krótszym czasie, potrafić się skoncentrować , skupić i zapamiętać wszystko co jest nam potrzebne. Tylko jak ? Czy jest taka metoda? Jest! Stworzyli ją naukowcy z Ośrodka Szkolenia Astronautów NASA i korzysta z niej tysiące ludzi na całym świecie, między innymi sławni sportowcy tacy jak nasz Adam Małysz.
To biofeedback - w skrócie biologiczne sprzężenie zwrotne. Człowiek, pod okiem terapeuty, uczy się trenowania odpowiednich fal mózgowych za pomocą gier komputerowych lub oglądania ulubionego filmu czy bajki w przypadku dzieci. Brzmi bardzo tajemniczo. Ale cała sprawa jest bardzo prosta. Podczas treningu podłączeni jesteśmy do aparatury za pomocą czujników, która to mierzy w zależności od rodzaju sprzętu np. rodzaje fal wysyłanych przez mózg, napięcie mięśni, tętno. Każdą zmianę tych parametrów widać na monitorze komputera, dzięki czemu możemy wpływać na reakcje swojego ciała i świadomie je korygować. Grając w gry zamiast joysticka używamy swoich myśli, a bliżej - fal mózgowych. Oglądając film zamiast pilota starujemy falami mózgowymi aby obejrzeć film na pełnym ekranie. W ten sposób mózg uczy się wytwarzać pożądane fale, które odpowiadają za koncentrację i będzie umiał wytwarzać je w przyszłości w sytuacji gdy będą mu potrzebne.
Kto najczęściej korzysta z treningów? Ludzie żyjący i pracujący w stresie, od których wymagane jest skupienie i podejmowanie szybkich decyzji, osoby na kierowniczych stanowiskach, menagerowie, przedsiębiorcy, kierowcy, nauczyciele, dziennikarze, a także maturzyści, studenci oraz dzieci z zaburzeniami koncentracji. Dużą grupę stanowią również sportowcy, aktorzy, ci, którzy potrzebują uwierzyć w siebie, wzmocnić pamięć, pozbyć się wahań nastroju, czy bólu głowy.
Warto skorzystać z treningów, ponieważ bardzo pomagają w stawieniu czoła trudnym sytuacjom i pozwalają na znalezienie najlepszego rozwiązania. Podnoszą też kreatywność i pozwalają na pogodzenie wielu ról życiowych bez zaniedbywania żadnej z nich.
Magdalena Marciniak