Pić, nie pić? Zdrowe jest picie wina czy nie? Któż nie zadał sobie podobnego pytania. Ekspert portalu nasze-wina.pl wyjaśnia, jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie wina do posiłku.

Data dodania: 2010-04-22

Wyświetleń: 2173

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie za dużo i nie za mało - tak według znawców powinno brzmieć motto tych, którzy chcieliby zaznać pozytywnych efektów działania wina na zdrowie. Umiarkowane picie oznacza od dwóch do czterech kieliszków wina dziennie. Wszystko zależy oczywiście od masy ciała oraz płci. Inaczej bowiem zareaguje na wypity alkohol 55-kilogramowa kobieta, a inaczej 80 kg-mężczyzna. Należałoby jednak pamiętać, że te 2 - 4 kieliszki to nie ilość uśredniona - powstrzymywanie się od picia wina w ciągu tygodnia nie oznacza, że trzeba nadrabiać te ilości w weekend. Co więcej, wino powinno się pić jako dodatek do posiłku, nigdy zaś na pusty żołądek. - Większość dobroczynnych dla człowieka substancji, takich jak witaminy i minerały, pochodzi z samych winogron, podczas gdy etanol i gliceryna powstają już w procesie produkcji wina - mówi Szymon Kamiński, ekspert portalu nasze-wina.pl. - Warto również wspomnieć, że przez stulecia wino postrzegane było nie tylko jako produkt luksusowy, ale także jako lekarstwo.
Zdaniem naukowców alkohol wspomaga obieg krwi w organizmie, a regularne picie wina reguluje poziom złego cholesterolu. Bardzo dobry wpływ na ludzki organizm mają związki nazywane fenolami, które działają ochronnie na naczynia włoskowate oraz na kolagen w ścianach naczyń krwionośnych. Fenole mają także silne właściwości antyutleniające, co hamuje rozpad błon komórkowych zarówno w tętnicach wieńcowych, jak i w mózgu. Dlatego też uważa się, iż oprócz działania zapobiegawczego w chorobach serca wino działa pozytywnie również w leczeniu raka i choroby Alzheimera. - Jako przykład znawcy tematu podają np. Francję, Portugalię oraz Włochy, w których wyższe spożycie wina idzie w parze z niższą liczbą zgonów spowodowanych chorobami serca - dodaje Szymon Kamiński z portalu nasze-wina.pl - Powszechnie wiadomo, że w krajach śródziemnomorskich wino jest tradycyjnym, codziennym dodatkiem do posiłków.
Dlatego odpowiedź na podstawowe pytanie, czy pić wino, wydaje się jednoznaczne. Oczywiście. Regularne, rozsądne picie wina w umiarkowanych ilościach pozwoli nam długo cieszyć się życiem i zdrowiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena