Wina białe serwujmy w temperaturze 10-12oC, różowe posmakuje najlepiej, gdy będzie o jeden lub dwa stopnie chłodniejsze, natomiast wino czerwone podawajmy w temperaturze 14-16oC.
Przy serwowaniu win powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad: białe podajemy przed czerwonymi, młodsze przed starszymi, wytrawne przed słodkimi, lżejsze przed cięższymi. Chociaż trafiają się sytuacje, kiedy musimy postąpić wbrew zasadom. Na przykład młode słodkie wino podamy pod koniec posiłku, nawet jeśli do zasadniczego dania serwowaliśmy wino ciężkie, wytrawne, czerwone.
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić przed otwarciem butelki, jest usunięcie kapturka, czyli folii otaczającej górną część szyjki. Następnie przecieramy ściereczką wierzch korka. Do jego usunięcia używamy korkociągu. To, co ważne przy otwieraniu, to aby śrubę korkociągu wbić w sam środek korka i wkręcić ją prawie całą.
Po usunięciu korka sprawdzamy jego wygląd i stan. Jeśli jest bardzo wysuszony, zapleśniały lub w zaciekach, wino prawdopodobnie będzie zepsute (określa się je mianem wina korkowego). Przed rozlaniem wina należy skosztować niewielką ilość. Jeśli nie budzi zastrzeżeń, nalewamy je do pozostałych kieliszków. Przy nalewaniu trzymamy butelkę tak, aby była zwrócona etykietą w stronę osoby, której podajemy wino.
Ważne jest także to, w czym serwujemy wino. Kieliszki powinny być szklane, a nie np. plastikowe, bo wąchając wino, możemy poczuć zapach tworzywa. Powinny być także bezbarwne, co pozwoli lepiej ocenić kolor trunku. Do win czerwonych używamy kieliszków większych, bardziej pękatych, do białych – nieco mniejszych, o węższym wylocie, do win musujących natomiast – wysokich i smukłych.
Pamiętamy także, by kieliszków nie napełniać po brzegi: kieliszki do wina białego napełniamy najwyżej do połowy, do wina czerwonego - do 1/3 wysokości. Nalanie zbyt dużej ilości wina nie pozwoli mu się napowietrzyć i rozwinąć pełni bukietu.