Włoskie goblety
Takie szklane kieliszki do wody to inaczej goblety. Nazywają się tak ze względu na ich większą pojemność od zwykłych kieliszków. Mogą pomieścić od 200 ml wody do nawet 450 ml. Z podawania wody w kieliszkach słyną zwłaszcza Włosi, którzy doskonale wiedzą, że woda idealnie przepłukuje kubki smakowe. Zwłaszcza, że woda we Włoszech, w każdym regionie ma podobno inny smak. A Włosi są smakoszami wody i doskonale zdają sobie z tego sprawę, że ten popularny napój, wypity przed skosztowaniem wina, wyostrzy zmysły smaku.
Coś o elegancji
Specjalne kieliszki, które służą do podawania wody, cieszą oko i myśli. Nadają piciu wody coś z tajemniczego rytuału i prawdziwej elegancji, zwłaszcza, że kieliszki są o różnym kształcie i barwie. Mogą być ze szkła kryształowego, hartowanego lub sodowo-potasowego. Szkło kryształowe jest najbardziej eleganckie i wykwintne, ale i bardzo trwałe. Warto jednak pamiętać, że kryształy myjemy delikatnie, w rękach pod bieżącą wodą.
Szkło hartowane jest szkłem bardzo odpornym na zarysowania, stłuczenia czy wykruszenia. Charakteryzuje się zazwyczaj jednolitością, jeśli chodzi o kolorystykę i prostymi formami. Można z powodzeniem myć je w zmywarce, takie kieliszki są więc bardzo praktyczne. Natomiast szkło sodowo-potasowe jest tanie, można myć je w zmywarce, choć zdarza się, że zmatowieje. Jest tanie w porównaniu ze szkłem hartowanym i kryształowym.
Coś o kształcie
Kształt, jaki mogą przybierać kieliszki do wody jest naprawdę różny. Mogą to być beczułki, ostrosłupy, tulipany... Nie ma jakiejś jednej wytycznej. Szkło może być jednolite, może być grawerowane, kolorowe lub białe albo przezroczyste. Mogą być na cienkiej lub grubszej nóżce. Na stole ciekawie się prezentują pośród kieliszków do wina. Warto zadbać, by kieliszki do wody podkreślały klimat wnętrza - by powiało od nich nowoczesnością, minimalizmem lub barokowym przepychem albo delikatnym romantyzmem.