Przygody pod żaglami mają swoich wielu amatorów. Niejedna osoba marzy o tym aby kiedyś zasiąść za sterami łodzi i wypłynąć na podbój morskich przestrzeni. Jednak zanim będzie mogła   zrealizować te marzenia czeka ją sporo ciężkiej pracy.

Data dodania: 2010-04-21

Wyświetleń: 2410

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najpierw trzeba poznać podstawy żeglarskiej sztuki i zdać egzamin na sternika morskiego. Jakie wymagania trzeba spełnić aby móc przystąpić do takiego egzaminu?

Przede wszystkim musimy posiadać wystarczającą ilość lat na swoim karku. Najmłodsi mogą zdawać na patent żeglarza jachtowego ponieważ uprawnienie to może być przydzielane wszystkim osobom powyżej 12 roku życia. Mogą one żeglować tylko pod opieką  pełnoletnich dopóki nie ukończą 16 lat.  Reszta patentów zarezerwowana jest już tylko dla dorosłych. Jeśli chcemy zdawać na jakikolwiek patent musimy wybrać się na odpowiednie szkolenia żeglarskie. Podczas takich zajęć zdobędziemy  wiedzę i umiejętności niezbędne na morzu.  Będziemy musieli  odbyć rejsy stażowe które umożliwią nam sprawdzenie swoich żeglarskich kompetencji w praktyce.

Ilość godzin spędzonych na morzu jest bardzo istotna podczas podchodzenia do egzaminu. Do testów na sternika jachtowego dopuszczane są tylko osoby które  mają już za sobą co najmniej dwa rejsy po wodach morskich, o łącznym czasie co najmniej 200 godzin. Kursy żeglarskie zazwyczaj organizuje się tak aby w ich uczestnicy mogli wsiąść  udział w odpowiednio długich rejsach. Osoby które mają już patent sternika jachtowego mogą próbować podchodzić do kolejnego egzaminu.

Aby zostać jachtowym sternikiem morskim należy odbyć co najmniej trzy  pełnomorskie rejsy, o łącznym  czasie co najmniej 600 godzin żeglugi, po uzyskaniu stopnia sternika jachtowego. Na te 600 godzin musi składać się  200 godzin żeglugi na statkach o długości od 12 do 18 metrów oraz co najmniej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem co najmniej do dwóch portów, o średnim skoku pływu powyżej 1,5 metra.

Największym doświadczeniem na morzu musza pochwalić się osoby starające się o stopień kapitana morskiego. Przed egzaminem muszą one odbyć co najmniej sześć wypraw na pełne morze, trwających łącznie co najmniej 1200 godzin żeglugi. Wszystkie te rejsy muszą odbyć się  po uzyskaniu stopnia sternika jachtowego. Na wymagane 1200 godzin musi składać się co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia statku o długości całkowitej od 10 do 18 metra, po uzyskaniu stopnia jachtowego sternika morskiego oraz odbycie co najmniej jednego rejsu powyżej 100 godzin żeglugi na statku o długości całkowitej powyżej 20 metrów. Jak widać zdobycie patentów żeglarskich wymaga trochę czasu ale  nie zapominajmy, że morze nigdy nie wybacza błędów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena