W wielu moich poprzednich artykułach pisałam, iż nasza wolność zależy głównie od kreatywności i dobrych pomysłów. Problem jednak w tym, że nie uczą nas tego ani w domu ani w szkołach, dlatego właśnie większośc z nas pracuje dla kogoś na etacie, bo nie ma innego pomysłu na zycie. Ale czy kreatywności można się nauczyć?

Data dodania: 2010-04-15

Wyświetleń: 2587

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pisarka Susan Goodman definiuje kreatywność w taki sposób: „jest to pewien rodzaj gimnastyki umysłowej, która łączy różne modele myślowe - wiedzę z wyobraźnią, czy logikę z intuicją." Rezultaty tego mogą być bardzo przyziemne, pożyteczne lub wręcz rewolucyjne.

Socjologowie zgodnie twierdzą, że przeszliśmy już z epoki przmysłowej do informacyjnej. A niektórzy idą nawet o krok dalej i twierdzą, iż właśnie wkraczamy do epoki pomysłów. Właśnie teraz kreatywne myślenie nabiera nowego znaczenia. Richard Florida, autor książki pt: „Powstanie klasy kreatywnej" twierdzi, iż dostęp do utalentowanych i kreatywnych ludzi dla nowoczesnego biznesu jest tym samym, czym kiedyś był dostęp do węgla i żelaza dla przemysłu.

Jeśli wydaje ci się, że to ciebie nie dotyczy, bo nigdy nie wpadłeś na żaden dobry pomysł, to grubo się mylisz. Wszyscy mamy wrodzoną wyobraźnię i ducha kreatywności, potrzeba jedynie odpowiednich warunków aby wydobyć to na światło dzinne. Pewna kobieta z Dallas przyznała: „mam 43 lata i nigdy nie wpadłam na żaden dobry i oryginalny pomysł, aż do ostatnich kilku miesięcy, kiedy straciłam pracę i stałam się bezrobotna. Teraz pomysły pojawiają się bez przerwy." Kiedy to uslyszałam, pomyślałam, że pomysły krążą przez cały czas w powietrzu wokół nas, tylko często w skutek naszych wewnętrznych blokad czy stereotypów, nie mogą one znaleźć drogi lub dostępu aby połączyć się z nami, więc „idą sobie" gdzie indziej... Jeśli jeszcze nie znalezłeś sposobu jak połączyć się ze swoimi pomysłami, to pomocny będzie ten e-book

Oczywiście, ludzie pomysłowi mają swoje pasje, a więc robią to co kochają i szanują swoją kreatywność. Pracuja w takim środowisku, które sprzyja ich kreatywności. Mają również swoje techniki aby tę kreatywność podtrzymać i zaraz podzielę się nimi z wami.

Oto, co wspiera kreatywność:Otwarcie i poszukiwanie przygód, porzucenie wszelkich stereotypów, szczególnie tych na tle seksualnym, otwrcie na nowe okoliczności, np. podróżowanie, czy nowe hobby, zdrowy tryb życia - szczególnie wysypianie się i ćwiczenia fizyczne dużo śmiechu i dobry nastrój oraz stawianie sobie wyzwań

Na wszelki wypadek podaje jeszcze, co przeszkadza kreatywności. A jest to głównie: wykonywanie czegoś na czyjeś rządanie, naciski ze strony chorej konkurencji, negatywna motywacja, konwencjonalny sposób myślenia, np. „zawsze robię to w ten sposób".

Na zakończenie przytoczę cytat Paula Hawkena: „Pieniądze podążają za pomysłami. Pieniądze nie tworzą niczego same z siebie, a już na pewno nie tworzą idei. Pieniądze idą tam gdzie są pomysły"

Pozdrawiam, życząc kreatywnego tygodnia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena