Stres jest zjawiskiem powszechnym, żyjemy w czasach kiedy wszyscy możemy powiedzieć, że jesteśmy zestresowani. Niemniej jednak są sytuacje w życiu, kiedy uczucie stresu potrafi nas sparaliżować.

Data dodania: 2010-04-02

Wyświetleń: 3331

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mam tutaj na myśli wszelkiego rodzaju egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne, wydarzenia od których zależy w jakimś stopniu nasza przyszłość, lub mają istotny wpływ na nasze życie. Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacjami, w których przyszli kierowcy zdając egzamin na prawo jazdy, mimo że byli doskonale przygotowani i podczas kursu bez najmniejszego zająknięcia wykonywali manewry, dali się ponieść emocją, nie potrafili zapanować nad stresem i z tego powodu oblewali.

Sam będąc wiele lat temu na rozmowie kwalifikacyjnej, w pewnym momencie nie potrafiłem wydusić z siebie ani słowa, głos po prostu utkwił gdzieś głęboko w gardle. Żeby zapobiec tego typu sytuacją organizowane są różnego rodzaju warsztaty, szkoły jazdy organizują dodatkowe szkolenia jak walczyć z tym paraliżującym uczuciem. Ja w niniejszym artykule postaram się dać Państwu kilka wskazówek, które mam nadzieję pozwolą Wam opanować stres.

Stres fizyczny jest po prostu emocjonalnym lub umysłowym wysiłkiem, który odczuwamy pokonując trudności codziennego życia. Zaadoptowanie się do warunków życia w nowym kraju może być bardzo stresujące. Stres może wynikać z trudnych sytuacji jak szukanie pracy lub prób uczenia się angielskiego ale także z rzeczy, które wydawałoby się są przyjemne, jak spotkania towarzyskie lub poznawanie nowych ludzi.

Stresu niestety nie można całkowicie uniknąć, jednakże ludzie są w stanie nauczyć się sposobów radzenia sobie z nim po to, aby bardziej cieszyć się życiem i uniknąć fizycznej lub psychicznej choroby. Aby zmniejszyć stres imigranci mogą w dalszym ciągu oddawać się tym zajęciom, dzięki którym czuli się spokojnie i dobrze we własnym kraju, albo mogą też spróbować nowych sposobów na zmniejszenie stresu.

Oto kilka sposobów jak radzić sobie ze stresem, dzięki tym codziennym ćwiczeniom poznamy naturę stresu i nauczymy sobie z nim radzić:


1. Staraj się dostosować - zdaj sobie sprawę z tego co możesz zmienić a czego nie. Skoncentruj się na tym na co masz wpływ.
2. Pamiętaj o tym, że śmiech to zdrowie - zdecydowanie pomaga w rozładowaniu napięcia i pomaga się zrelaksować. Opowiedz jakiś kawał, obejrzyj komedię w telewizji, przeczytaj zabawny komiks.
3. Oddychaj powoli - znajdź chwilę czasu każdego dnia na to aby zwolnić tempo i zaczerpnąć kilka głębokich oddechów, techniki oddechowe odprężają zarówno umysł jak i ciało.
4. Nie bądź wobec siebie zbyt krytyczny i pozwól sobie na popełnianie błędów. Nikt nie jest doskonały. Na błędach powinieneś się uczyć
5. Postaraj się rozwiązywać trudne sprawy pojedynczo jedna po drugiej, w ten sposób łatwiej je rozwiązać zamiast próbować dać sobie radę ze wszystkimi naraz.
6. Dziel się trapiącymi Cię problemami z innymi ludźmi - dzięki temu mogą okazać się one łatwiejsze do rozwiązania. Być może twój znajomy, doradca lub kolega z pracy przechodzą przez podobne problemy i będą mogli coś ci doradzić.
7. Poczucie smutku jest normalnym uczuciem - zmiany są w stanie przynieść ze sobą uczucie tęsknoty za tym jak było dawniej. Tak może być nawet wtedy, gdy następuje zmiana na lepsze. Daj sobie czas na przeżycie żalu za stratą i powoli dostosowuj się do niej. Żal również przynosi odprężenie.
8. Postaraj się nie robić zbyt wielu rzeczy na raz. Może to być czasami trudne, ale bądź realistą - człowiek jest w stanie zrobić tylko ograniczoną liczbę rzeczy.
9. Ćwiczenia fizyczne i przebywanie na świeżym powietrzu poprawiają fizyczne i psychiczne samopoczucie.
10. Poświęć więcej czasu na rozerwanie się - przyjemne spędzanie czasu jest naturalnym sposobem na rozluźnienie napiętych mięśni.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena