Lokata strukturyzowna to jeden z bankowych sposobów na zatrzymanie klienta lub pozyskanie nowego klienta. Czy warto skorzystać? Cudów nie spodziewajmy się.

Data dodania: 2010-03-27

Wyświetleń: 1770

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lokata strukturyzowana jest inwestycją stanowiącą strukturę powstałą z połączenia obligacji stanowiących około 85% jej udziału oraz z tzw. opcji stanowiącej około 15% udziału. Bezpieczne obligacje wchodzące w skład lokaty strukturyzowanej dają gwarancję (mają za zadanie dać gwarancję) odzyskania zainwestowanych pieniędzy a więc zwrotu zainwestowanego kapitału natomiast wspomniana opcja jest instrumentem o bardzo wysokim stopniu ryzyka.

Jak zwykle bywa w takich przypadkach, dzięki opcji można pomnożyć zainwestowany kapitał wielokrotnie, ale można też wszystko stracić. Opcja stanowi rodzaj zakładu o to jak dany, określony w umowie parametr zachowa się w przyszłości. Tym parametrem określonym w umowie może być wartość indeksu giełdowego albo cena złota, ropy naftowej, cena akcji czy też kursu określonej waluty lub jeszcze inny parametr. Jeżeli cena określonego w umowie parametru zmieni się inaczej niż określono w umowie, wówczas klient otrzyma jedynie zwrot tego co wpłacił a więc w ramach gwarancji jaką dają obligacje.

Inwestycja w lokatę strukturyzowaną jest zwykle kilkuletnia co spowodowane jest udziałem obligacji (trzeba poczekać aż obligacje zarobią w ramach założonej gwarancji kapitału). Aby zainwestować w lokatę strukrutyzowaną, trzeba wyłożyć od 20 do 100 tys. zł., zależnie od wymogów stawianych przez konkretny bank oferujący lokatę strukturyzowaną. Trzeba wiedzieć, że dające możliwość uzyskania wysokich zysków opcje zazwyczaj nie są tanie. Oferta lokat strukturyzowanych to sposób, chwyt na zatrzymanie przez bank pieniędzy klienta który po obniżce oprocentowania pragnie wycofać swe pieniądze z banku.

Często właśnie wtedy bank proponuje takiemu klientowi zainwestowanie tych środków w lokatę strukturyzowaną (nazywana często jako "struktura"), umiejętnie reklamując ja a mianowicie, że może zarobić dzięki takiej inwestycji nawet kilkanaście procent z gwarancją, że nie straci ani złotówki z zainwestowanego kapitału. Tymczasem według ekspertów znaczna ilość bankowych lokat strukturyzowanych nie jest w stanie konkurować co do zyskowności ze zwykłymi lokatami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena