Współczesna epoka informatyczna każdą dziedzinę życia sprowadza do internetu,najczęściej ułatwiając określoną działalność np. obsługa finansów-prowadzenie bankowego konta internetowego najczęściej jest bezpłatne i dużo wygodniejsze niż tradycyjnego rachunku.Ale...jakie konto wybrać?

Data dodania: 2010-07-23

Wyświetleń: 3867

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedyny problem to wybór właściwej oferty w gąszczu reklam z gwiazdką i z drobnym drukiem na końcu - istotną kwestią w tym momencie jest nieuleganie wymyślnym zabiegom marketingowym banków, ponieważ reklamowana darmowa usługa może okazać się bezużyteczna w indywidualnym przypadku przy czym często używana operacja będzie płatna. Dlatego...

ZAWSZE należy rozpatrywać oferty kont bankowych pod kątem własnym potrzeb!

Przed przystąpieniem do wybierania rachunku trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

- preferujesz bezpośredni kontakt z pracownikiem banku czy szybki, wygodny i bezstresowy dostęp internetowy przez całą dobę? A może to i to? kanał internetowy i telefoniczny to obecnie standard

- zdefiniowanie potrzeb, czyli co potrzebujesz: z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie obecnego konta? przy braku rachunku należy spróbować oszacować liczbę możliwych, różnych transakcji w miesiącu np. płatność kartą debetową, polecenia zapłat, przelewy, zlecenia transakcji. Inne potencjalnie istotne informacje: oprocentowanie i max limit kredytu w rachunku, wydawane karty płatnicze i kredytowe, średni miesięczny stan konta, potwierdzenia przelewu, zasilanie konta regularną pensją czy także wpłatami własnymi, wypłaty dużych kwot, wyjazd zagranicę?

- jakie bankomaty i ewentualne placówki banków są najbliżej domu, pracy lub szkoły?

- ewentualne nadwyżki finansowe preferujesz inwestować w klasyczną lokatę czy potrzebny jest swobodny dostęp do środków?

Pierwsze kryteria wyboru dotyczące wszystkich osób to koszt obsługi rachunku - na rynku są dostępne bezwarunkowo darmowe w otwarciu i prowadzeniu konta - następnie koszt obsługi karty płatniczej, liczba darmowych bankomatów i przelewy internetowe.

Obecnie 4 najlepsze konta osobiste, których atrakcyjne warunki przekonują większość internautów

> Jakie konto wybrać? > Porównanie najlepszych kont osobistych

Jeśli proponowane 4 rachunki nie odpowiadają należy...po ustaleniu indywidualnych preferencji i poznaniu parametrów istotnych na wstępnym etapie przystąpić do wyboru konta dla siebie spośród pełnej polskiej oferty bankowej - aby to ułatwić warto skorzystać z porównywarki ebrokera - rzeczywiste, niezależne, polskie zestawienia finansowe m.in. kont bankowych z indywidualnie definiowanymi wartościami.

Mnogość ofert rachunków bankowych sprawia, że wstępnie kilka z nich może wydawać się optymalnymi dla określonych wymagań dlatego osoby bardziej wnikliwe powinny zapoznać się z pełną tabelą opłat i prowizji - uniemożliwi to późniejsze niemiłe zaskoczenie ukrytą płatnością do uiszczenia. Niestety owe tabele często są (celowo) niezrozumiałe dla klienta, który ignoruje istotne informacje i mimo wszystko otwiera rachunek wstępnie bezpłatny.

Aby dokonać bezwzględnie najlepszego wyboru konta (spośród kilku liderów) należy skorzystać z opisów rachunków osobistych i firmowych umieszczonych w serwisie Konta bankowe bez tajemnic. Zostały one opracowane na podstawie wszystkich udostępnionych przez bank informacji o danej ofercie ale przede wszystkim są napisane w przystępnej i zrozumiałej formie.

Tak wyedukowana osoba potrafi samodzielnie wybrać najlepsze dla siebie konto bankowe bez zbędnej pomocy płatnych doradców finansowych, często opłacanych za faworyzowanie określonych produktów.

Jakie konto wybrać? Czytaj i uważaj bo niewiedza kosztuje! Albo już teraz płać doradcy...lub przepłacaj za usługi na koncie!

Wskazówka. Warto zastanowić się nad założeniem kliku rachunków w różnych bankach i korzystaniu tylko z ich darmowych usług.

Proces zakładania konta bankowego

Wniosek o otwarcie rachunku internetowego zawiera najczęściej:

- dane osobowe

- dane kontaktowe

- dane dotyczące zatrudnienia

- możliwość określenia usług dodatkowych: karty płatnicze lub kredytowe, usługi WAP i/lub SMS

- informacje o zabezpieczeniu każdej transakcji przed nieuprawnionym użyciem: token, sms lub hasła na zdrapce

- adres placówki banku do obsługi konta

Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku online, kolejnym krokiem jest potwierdzenie danych:

- w oddziale banku

- korespondencyjnie pocztą lub kurierem - pakiet aktywacyjny zostaje dostarczony na wskazany adres (wyjątkowo wygodna usługa)

Pakiet aktywacyjny zawiera identyfikator, czasami hasła dostępu do konta (autoryzacja sms lub via token jest bezpieczniejsza) oraz umowę otwarcia rachunku, którą należy podpisać i odesłać pocztą razem z kserokopią wymaganych dokumentów lub przekazać kurierowi. Następnie według instrukcji z pakietu należy aktywować kanały dostępu. Bank po weryfikacji otrzymanych dokumentów w pełni aktywuje konto.

Do otworzenia rachunku niezbędny jest dowód tożsamości lub inny dokument potwierdzający tożsamość dopuszczony przez określony bank.

Dla kilku osób wadą kont internetowych może być czas ich zakładania - około 1-2 dni, gdzie rachunki tradycyjne otwiera się od ręki w placówce banku. Jednakże jet to uzasadniony czas wymagany na obsługę kanału pocztowego. Po drugie, bank internetowy zwykle nie posiada oddziałów fizycznych (dzięki czemu jest tańszy) i obieg dokumentów odbywa się wyłącznie drogą korespondencyjną.

Mimo wydłużonego czasu otwierania konta internetowego jego przewaga nad tradycyjnym rachunkiem jest niepodważalna - tańszy, szybszy i wygodniejszy!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena