Szczawnik to malownicza wioska położona na terenie gminy Muszyna w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim niedaleko słynnej uzdrowiskowej miejscowości, jaką jest Krynica Zdrój lub jak mówią niektórzy Krynica Górska.

Data dodania: 2010-03-12

Wyświetleń: 2130

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ta przepiękna górska miejscowość leży w dolinie potoku o tej samej nazwie, który stanowi prawy dopływ Popradu. Otaczają go góry Beskidu Sądeckiego ze szczytami: Pusta Wielka, Jaworzynka, Kotylniczy Wierch, Wielka Bukowa i Jaworzyna Krynicka.

Sama miejscowość Szczawnik liczy niecałe 1000 mieszkańców. Jest wioską typowo turystyczną, do której przyjeżdzają liczni turyści z całego kraju, jak również ze Słowacji praktycznie przez cały rok. Sezon bowiem trwa tutaj zarówno w lecie jak i w zimie. Szczawnik to idealne miejsce na spędzenie weekendu majowego w ciszy i spokoju we wspaniałym górskim klimacie.

Piękne krajobrazy, wspaniałe soczyście zielone lasy, czyste górskie powietrze oraz bardzo zdrowy mikroklimat, a także cisza, spokój i nieskażone środowisko naturalne sprawiają, że turystów, letników i kuracjuszy w Szczawniku nie brakuje. Ci ostatni mają do dyspozycji również pijalnie wód źródlanych o unikalnych własnościach leczniczych niedaleko, bo w odległej o kilka kilometrów Krynicy. Popularne w tej miejscowości wody ze źródeł Jan, Zuber oraz Słotwinka działają pozytywnie na różne schorzenia jak również łagodzą przyczyny i objawy alergii oraz działają antystresowo zwalczając bóle głowy i migreny.

Dla preferujących aktywny wypoczynek ze Szczawnika startują liczne szlaki idealne do górskich wędrówek. Jest tu kilka słynnych szlaków PTTK. Do najbardziej znanych należy z pewnością żółty szlak turystyczny prowadzący ze Szczawnika na Jaworzynę Krynicką. Ciekawą ofertą dla turystów sa również szlaki gminne bardziej płaskie i nie wymagające większej kondycji, idealne dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Jedne z takich szlaków prowadzi ze Szczawnika do Żegiestowa.

Szczawnik mimo tego, że jest małą wioską, jest doskonale skomunikowany. Zarówno do Muszyny jak i do miejscowości uzdrowiskowej Krynica Zdrój kursują regularnie autobusy. Stolaica powiatu Nowy Sącz oddalony jest ok. 50 km od Szczawnika.

Szczawnik w całości objęty jest Popradzkim Parkiem Krajobrazowym, który został utworzony ponad dwadzieścia lat temu. Szczawnik należy do najstarszych miejscowości powiatu nowosądeckiego. Pierwsza lokacja Szczawnika odbyła się w 1352 roku za panowania Kazimierza Wielkiego. 

Najcenniejszym zabytkiem Szczawnika jest drewniana cerkiew św. Demetriusza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena